Czy dentysta może wystawić zwolnienie L4?

Niekiedy wizyta u stomatologa kończy się na bardziej skomplikowanym zabiegu. Czasami sytuacja jest na tyle poważna, że nie wyobrażamy sobie wrócić do pracy na co najmniej kilka dni. Czy w takiej sytuacji dentysta może nam wystawić zwolnienie lekarskie, zwane potocznie L4? Stomatolog to też lekarz, więc jak najbardziej. Zależy to jednak od jego uprawnień i konkretnego przypadku.

Stomatolog a L4 – jak to jest?

Dentysta może wystawiać zwolnienia lekarskie w momencie, kiedy ma na to zgodę od ZUS-u. Aby zdobyć takie uprawnienia lekarz musi sam o nie ubiegać. Nie ma znaczenia czy przyjmuje on prywatnie, czy w państwowej przychodni – każdy otrzyma takie pozwolenie. Jeżeli więc dany zabieg stomatologiczny kończy się na kompletnym niedysponowaniem, stomatolog może wystawić zwolnienie L4 na tak długo, jak uzna to za konieczne.

L4 od dentysty – kiedy je otrzymamy?

To, czy otrzymamy od dentysty zwolnienie L4 zależy przede wszystkim od konkretnego zabiegu i ewentualnych po nim powikłań. Oczywiście proste wybielanie zębów czy piaskowanie nie wymaga zwolnienia z pracy, ponieważ po nich nie czuć żadnej różnicy. Wielu pacjentów może jednak doświadczać zawrotów głowy, niemożności mówienia czy nawet gorączki po bardziej zaawansowanych zabiegach. W takim stanie praca w jakimkolwiek zawodzie będzie trudna i niewykonywalna, a już zwłaszcza w branżach, gdzie rozmowa jest kluczowa (np. call center, infolinia, nauczyciel).

Dotyczy to przede wszystkim zabiegów typowo chirurgicznych, gdzie ingerencja w jamie ustnej czy nawet w całej szczęce jest nieunikniona. Pacjent potrzebuje czasu na regenerację, jest też zwykle pod wpływem silnych środków przeciwbólowych lub znieczulających. Dentysta bez wahania przypisze wtedy zwolnienie lekarskie, na tak długo, jak to będzie potrzebne.

Jeżeli cierpimy na dokuczliwe zapalenie dziąseł, gdzie już przeciwbólowe leki nie działają, więc musimy zażywać antybiotyki, to również możemy poprosić o L4. Stan podgorączkowy po nacinaniu dziąseł także się do tego kwalifikuje.

Opiekowanie się dziećmi po zbiegu dentystycznym

W przypadku kiedy to nasze dziecko przeszło zabieg, przez który musi zostać w domu, możemy się ubiegać o zwolnienie lekarskie na czas opieki nad nim. Jest to możliwe tylko w momencie, kiedy nie ma nikogo innego, kto by mógł w naszym zastępstwie się nim zająć. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnego stresu zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Artykuł napisany dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.

Poprzedni artykuł„Czerwona witamina” – jej rola w organizmie
Następny artykułMinimalistyczne tatuaże, które musisz mieć! Trendy 2020 [GALERIA]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj