Czy warto się poddać labioplastyce?

Jeszcze niedawno kobiety, które borykały się z problemami związanymi z wyglądem i wielkością swoich warg sromowych, były skazane na dyskomfort, zaniżoną samoocenę oraz kompleksy. Zmieniło się to, odkąd zaczęła się rozwijać ginekologia estetyczna. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów tego typu jest labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu,
  • jak przebiega plastyka warg sromowych,
  • jak należy postępować po zabiegu.

Wargi sromowe – mniejsze i większe – to fałdy skórne wypełnione tkanką tłuszczową, których zadaniem jest ochrona przedsionka pochwy przed urazami mechanicznymi, podrażnieniami, czy wnikaniem szkodliwych patogenów. Nie ma jednego uniwersalnego wzorca rozmiaru czy wyglądu warg sromowych. Ich mniej typowa budowa może być jednak dla kobiet problemem zarówno natury zdrowotnej, jak i psychologicznej. Z pomocą przychodzą wówczas ginekologia estetyczna i labioplastyka, czyli zabieg modelowania warg sromowych.

Labioplastyka – jakie są wskazania do zabiegu?

U niektórych kobiet występują anatomiczne nieprawidłowości w budowie warg sromowych. Zdarza się, że są one asymetryczne, tzn. jedna jest zdecydowanie większa od drugiej, co może stanowić dla kobiety problem podczas kontaktów z partnerem.

Często spotykanym u pań defektem jest także przerost warg sromowych mniejszych i/lub większych. Jeśli ich rozmiar jest zdecydowanie większy, mogą się one nieestetycznie odznaczać pod obcisłą odzieżą lub bielizną i być przez nią podrażniane i obcierane. Czasami utrudniają one także współżycie, a także zwiększają ryzyko występowania infekcji intymnych. Przerośnięte wargi sromowe są zazwyczaj luźniejsze i mniej napięte, przez co niedostatecznie chronią pochwę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Nie można zapominać, że zniekształcenia i utrata jędrności warg sromowych mogą być również skutkiem ciężkich porodów. Należy pamiętać również o tym, że okolice intymne, tak jak każda inna część ciała, także podlegają procesom starzenia się.

Plastyka warg sromowych – na czym polega?

Labioplastyka jest zabiegiem, który ma na celu poprawę wyglądu warg sromowych. Zakres zabiegu jest zawsze ustalany przez specjalistę z zakresu ginekologii estetycznej po zbadaniu pacjentki oraz zapoznaniu się z jej problemami i oczekiwaniami.

W zależności od przypadku plastyka warg sromowych jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, sedacji (farmakologicznym obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego) lub znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu lekarz może chirurgicznie usunąć przerost warg sromowych mniejszych i/lub większych, skorygować ich asymetrię, a nawet zupełnie zmienić ich kształt. Zmniejszenia warg sromowych dokonuje się poprzez wycięcie fragmentu tworzącej je tkanki.

Możliwa jest także poprawia jędrności i elastyczności zwiotczałych warg sromowych – wówczas w trakcie zabiegu lekarz wypełnia je tkanką tłuszczową pobraną uprzednio z brzucha lub pośladków pacjentki. Labioplastyka może być również połączona z waginoplastyką, czyli plastyką pochwy.

Labioplastyka – jak postępować po zabiegu?

Podczas plastyki warg sromowych w zdecydowanej większości przypadków stosuje się szwy wchłanialne, więc nie ma konieczności ich zdejmowania. Pełna rekonwalescencja trwa zwykle kilka tygodni. W tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarza, takich jak:

  • szczególną dbałość o higienę okolic intymnych,
  • stosowanie środków odkażających (w razie potrzeby),
  • unikanie wysiłku fizycznego,
  • powstrzymywanie się od współżycia przez około miesiąc.

Oczywiście tak jak w przypadku każdego zabiegu, również po labioplastyce mogą się pojawić pewne powikłania, takie jak krwiaki, stany zapalne czy utrudnione gojenie się. Należy wówczas bezzwłocznie udać się do lekarza. Są to jednak rzadkie sytuacje – ginekologia estetyczna jest z reguły bezpieczna.

Poprzedni artykułPyszne ciasto w 5 minut – sprawdź jak to możliwe!
Następny artykułZalety zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj