Lasery w kosmetyce. Czy warto?

Lasery w bezpieczny i szybki sposób usuwają przebarwienia, zamykają naczynka, pozwalają nam szybko pożegnać się z niechcianymi tatuażami. Wykorzystywane od ponad 20 lat stanowią jedną z najbardziej efektywnych metod służących poprawie wyglądu. W nieodpowiednich rękach potrafią być jednak bardzo niebezpieczne. Jak wykorzystywane są w kosmetyce?

Oprócz standardowych zabiegów laserowych, takich jak fotoodmładzanie, zamykanie naczyń oraz usuwanie zmian i przebarwień, pozwalają również na przeprowadzanie zabiegów skomplikowanych, do których można zaliczyć usuwanie wrodzonych znamion naczyniowych, tatuaży, dermabrazję laserową oraz laserowe zabiegi dermatochirurgiczne jak również zabiegi usuwania zmarszczek, blizn, rozstępów i przebarwień, na które nie działają inne metody leczenia.

Epilacja

Inaczej depilacja laserowa. To usuwanie niechcianych włosków wraz z cebulkami. Dzięki takiemu zastosowaniu laserów – nigdy ponownie już nie wyrosną. Skuteczność usuwania włosa zależy od jego grubości i koloru. Włos zostaje usunięty w stu procentach, gdy jest odpowiednio gruby oraz ciemny. Dlatego też, największą skuteczność obserwuje się przy depilacji okolic bikini, pach i łydek. W pozostałych przypadkach, włos zostaje usunięty w 85-95%, pozostają jedynie pojedyncze, cienkie i jasne włoski, które mimo wszystko są mało widoczne lub wcale ich nie widać.

Zastosowanie nowoczesnych laserów pozwoliło znacznie skrócić czas trwania serii zabiegów. W niektórych przypadkach wystarczy już nawet jeden zabieg, jednak zwykle potrzeba ich ok. od 3 do 5, aby trwale usunąć owłosienie. Spowodowane jest to różnorodnym porostem włosów. Włosy rosną w różnym czasie i niekiedy nie da się usunąć wszystkich naraz.

Zamykanie naczynek

Zabieg laserowego zamykania naczynek polega na kierowaniu wiązki lasera na widoczne żyłki tworzące tzw. sieć czerwonych pajączków. Przyczynia się to do ich zamknięcia i zmniejszenia widoczności.

Wykorzystuje się do tego lasery o stosunkowo dużej mocy. Odpowiednio dobrane parametry pracy lasera, jak moc czy długość fali, pozwalają na selektywną absorpcję jego światła przez krew znajdującą się w naczynkach. Jest ona lokalnie podgrzewana do wysokiej temperatury, co powoduje obkurczenie całego naczynka i redukcję widoczności przez powierzchnię naskórka. Ostateczny wybór metody zamykania naczynek krwionośnych zależy od rozległości zmian, umiejscowienia, doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Usuwanie tatuażu, makijażu permanentnego czy przebarwień

W Klinice Młodości Blanki Pawłowskiej tatuaże usuwane są za pomocą lasera Q-Switch. Jest to najwyższej klasy urządzenie do usuwania makijażu permanentnego i tatuaży, spełniające światowe standardy. Dodatkowo można go także stosować w walce z przebarwieniami skóry oraz zmianami pigmentowymi. – mówi Katarzyna Przyborek, kosmetolog Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Zabieg laserem Q-Switch polega na ultrakrótkich impulsach światła laserowego w głąb skóry, dzięki czemu działa on tylko i wyłącznie na dany barwnik, bez uszkodzenia otaczającej skóry. Poprzez zastosowanie czterech długości fali można skutecznie i selektywnie pozbyć się tatuaży – nie tylko czarnych, ale i tych w różnych kolorach. Taki zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie pozostawia blizn, trwa od 5 do 15 min i charakteryzuje się krótkim okresem rekonwalescencji.

Laserowy peeling węglowy

Zabieg laserowym peelingiem węglowym wykonywany jest za pomocą wysokoenergetycznego lasera Q-Switch. Polega na nałożeniu na twarz, szyję lub dekolt maski węglowej (a dokładniej drobinek węglowych wnikających do wszystkich zakamarków powierzchni skóry), a następnie naświetleniu ich promieniem laserowym. Drobinki absorbują energię światła laserowego, czego efektem jest oczyszczenie i zwężenie porów skóry, ujednolicenie jej kolorytu, stymulacja produkcji kolagenu, zmniejszenie stanów zapalnych oraz ustabilizowanie wydzielania sebum.

Zabieg nie jest bolesny, a efekty pojawiają się szybko. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona i wyraźnie napięta. Zaleca się wykonanie 6 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. Aby uzyskać szybsze i bardziej intensywne efekty, zalecane jest łączenie tego zabiegu z innymi np. mikrodermabrazją. – wyjaśnia Katarzyna Przyborek, kosmetolog Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Zabieg ten jest doskonałą propozycją dla osób, które mają:

  • rozszerzone pory
  • wszelkiego rodzaju niedoskonałości (zaskórniki, wągry, krostki)
  • łojotok skóry
  • trądzik pospolity
  • ziemistą lub szorstką cerę
  • przebarwienia
  • drobne zmarszczki
  • pierwsze oznaki starzenia się skóry.

Usuwanie znamion

To działanie przeprowadzane najczęściej za pomocą lasera CO2. Każdy tego typu zabieg powinien być poprzedzony badaniem dermatologicznym. Jeżeli zmiana budzi wątpliwości dermatologa – powinien skierować na badanie histopatologiczne. Samo usunięcie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Pielęgnacja po zabiegu polega najczęściej na wysuszaniu pozostałości po znamieniu talkiem dla dzieci. Nie jest to jednak uciążliwa pielęgnacja.

Warto jednak pamiętać, że głównymi przeciwskazaniami do wykonania laseroterapii są między innymi: choroby nowotworowe, ciąża, zakaźne zmiany skórne, stosowanie leków światłouczulających, menstruacja, świeża opalenizna czy nadwrażliwość na światło.

Poprzedni artykułCzym są przebarwienia skórne i jak sobie z nimi radzić – komentarz ekspercki
Następny artykułZimowa ochrona skóry twarzy – o tym należy pamiętać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj