Nawadnianie latem – nie zapominaj o tym!

Nawodnienie jest kluczowe dla wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. W okresie letnim najważniejszym z nich staje się proces termoregulacji. Aby ciało się nie przegrzało musi być bogate w zasoby wody. Warto o tym pamiętać.

Woda w ciele jest potrzebna przede wszystkim do tego, aby wszelkie składniki odżywcze i tlen mogą dotrzeć do wszystkich tkanek. Można filozoficznie powiedzieć, że w naszych ciałach “wszystko płynie”. Choć brzmi zabawnie, to prawda. Utrata już kilku procent wody z ciała może być katastrofalna w skutkach.

Odwodnienie – co to jest, jak się objawia

Nagłe odwodnienie jest widoczne od razu, prowadzi do zasłabnięcia lub udaru cieplnego. Co jednak, gdy chroniczne cierpimy na niewielkie, przewlekłe odwodnienie? Jak sprawdzić, czy nasz organizm jest wystarczająco nawodniony?

Objawy przewlekłego odwodnienia:

  • bóle głowy
  • suchość skóry
  • suchość śluzówek
  • łamliwość paznokci
  • zaparcia

Co pić latem, aby uniknąć odwodnienia

Przeciętna osoba powinna przyjmować 2,5 l płynów na dobę. Nie oznacza to jednak, że trzeba wypijać aż dwie butelki wody. Płyny spożywamy również w owocach, warzywach, zupach, koktajlach.

Oto produkty, które doskonale wpływają na nawodnienie organizmu:

  • ogórki
  • arbuz
  • truskawki
  • pomidory
  • papryka

Kefir, maślanka, jogurt – zapobiegną odwodnieniu

Dodatkowymi płynami, które można spożywać w ramach jednej z zalecanych dwóch przekąsek dziennych są produkty fermentacji mlecznej. Są bardzo zdrowe, nie tylko nawadniają, ale dostarczają również elektrolitów. Dodatkowo zawierają bakterie probiotyczne, białko, a także tłuszcz mleczny zawierający średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe. Nie znajdziemy ich w wielu innych produktach, dlatego warto spożywać pełnotłusty nabiał.

Kiedy należy nawadniać organizm?

Najlepiej pić jeszcze zanim poczujemy pragnienie. Suchość w ustach jest sygnałem, że płynów już w organizmie brakuje. Dlatego popijanie wody powinno być codziennym nawykiem. Pić wodę należy niewielkimi łykami co kilkadziesiąt minut. Najlepiej mieć przy sobie w pracy, na biurku, w torebce, plecaku. Do trzech głównych posiłków należy dodawać porcję warzyw lub owoców – to również jest ważna porcja nawodnienia. Warto spożywać zupy. Polska kultura z nich słynie i dietetycy są zgodni – zupa to lekki, łatwostrawny i wartościowy posiłek. Zupy można gotować na samej włoszczyźnie, jeśli warzywa pozostaną w zupie i wzbogacimy ją o wartościowy tłuszcz, jak olej roślinny czy masło, na pewno będzie pełna smaku i łatwo przyswajalnych składników odżywczych.

Herbata i kawa – czy odwadniają?

Na każdą wypitą filiżankę kawy lub mocnej czarnej herbaty powinna przypadać dodatkowa szklanka wody. Niestety te używki mogą działać moczopędnie. Podobny efekt wywołują herbatki odchudzające czy tabletki przyspieszające metabolizm.

Komu grozi odwodnienie?

Kto powinien szczególnie pamiętać o nawodnieniu? Kobiety w czasie ciąży, karmienia piersią, ale także w czasie miesiączki. Osoby uprawiające sport, mające pracę fizyczną, szczególnie latem. Osoby na dietach wysokobiałkowych, dzieci i niemowlęta w czasie upałów. Nawadnianie jest także bardzo ważne w przebiegu zatruć pokarmowych oraz w czasie gorączki.

Poprzedni artykułPopularna herbata – Yerba Mate
Następny artykułMata edukacyjna – od kiedy można używać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj