Nie tylko właściwa farba do drewna – jak pomalować naturalną powierzchnię?

Odpowiednia metoda malowania drewna może dać wyjątkowo zaskakujące efekty. Nie tylko lepiej konserwuje naturalny materiał, ale i podkreśli jego oryginalny wzór. Wybierając lakiery, emalie lub bejce warto pamiętać o tym, że w kwestii ostatecznego rezultatu malowania znaczenie ma nie tylko farba do drewna, ale również rodzaj materiału czy zastosowana technika pracy.

Jak przygotować niemalowaną powierzchnię do nałożenia farby?

Jeśli malujemy dany fragment drewna po raz pierwszy, ważne jest, aby najpierw go dokładnie przeszlifować. Szlifowanie papierem ściernym o gradacji 280-320 wygładzi i przygotuje powierzchnię do nałożenia pierwszej warstwy. Wszystkie powstające podczas pracy drobiny najlepiej usuwać wilgotna szmatką. Dzięki temu na materiale nie zostaną nieestetyczne cząsteczki.

Kolejnym krokiem powinno być nałożenie na powierzchnię warstwy białego podkładu i pozostawienie jej do wyschnięcia na 3-4 godziny. Jeśli drewno jest narażone na wilgoć, warto zastosować specjalistyczny podkład do drewna, który skutecznie zabezpieczy je przed wodą, przy okazji wypełniając pory i ubytki. Kolejnym krokiem jest nałożenie emalii oraz pierwszej warstwy farby do drewna. Pomiędzy poszczególnymi etapami malowania warto delikatnie przeszlifować powierzchnię, by uzyskać gładsze wykończenie. Pamiętajmy, że jeśli używamy podkładu na bazie oleju, musimy użyć farby olejnej. Farby i podkłady na bazie oleju schną wolniej niż farba do drewna i podkład na bazie wody.

Co zrobić, by bez problemu pomalować ponownie drewnianą powierzchnię?

Jeśli przygotowujemy się do malowania drewna, które już kiedyś zostało pokryte farbą, najważniejszym działaniem jest ocena stanu powierzchni. W sytuacji, w której farba się łuszczy, należy ją zeskrobać. Następnie powierzchnię powinno się wygładzić papierem ściernym o gradacji 180. Nigdy nie próbuj malować pokrytej farbą powierzchni drewnianej bez wcześniejszego dokładnego usunięcia starych warstw. Jeśli to zrobisz, lakier szybko się zniszczy.

Gdy drewno zostanie już oczyszczone, kolejne kroki niewiele różnią się od tych opisanych w przypadku malowania naturalnej powierzchni po raz pierwszy. Na początku przeszlifuj drewno papierem ściernym o gradacji 280 i usuń wszystkie powstałe zanieczyszczenia. Następnie nałóż jedną warstwę podkładu i po jego wyschnięciu pokryj powierzchnię farbą. Pamiętaj o ponownym szlifowaniu.

Najlepsza farba do drewna na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń

Produkty do malowania lub lakierowania drewna należy wybierać w zależności od tego, gdzie znajduje się powierzchnia, na której będziemy pracować. W przypadku elementów, umieszczonych w domu czy mieszkaniu ważne jest, by wybierać farby nietoksyczne, pozbawione intensywnego zapachu. Do miejsc na zewnątrz budynków, takich jak drewniane tarasy czy altany, warto stosować farby, które wyróżniają się doskonała odpornością na warunki atmosferyczne, np. zmienną temperaturę oraz wilgoć.

Poprzedni artykułWine pairing, czyli wybieramy wino do serwowanych potraw
Następny artykułJakie spódnice na lato są najmodniejsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj