Alkohol stanowi ważny punkt planowania wesela. Już na samym początku rodzą się pytania: jakie wino zaserwować gościom? Ile wyliczyć butelek, by spokojnie starczyło? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
SZAMPAN NA POWITANIE GOŚCI
Tradycją każdego wesela jest, że zaraz po tym jak Młodzi wejdą na Salę Weselną, goście witają ich kieliszkiem szampana. Standardowo liczy się około siedmiu osób na butelkę szampana. Warto również pomyśleć o najmłodszych oraz abstynentach – sok winogronowy czy kolorowe drinki bezalkoholowe w kieliszkach sprawdzą się dla nich idealnie!
WÓDKA WESELNA
Nieodłącznym elementem polskich uroczystości jest wódka. Przyjęło się, że standardowo powinno się liczyć 0,5L wódki na każdą osobę dorosłą. W przypadku poprawin, można liczyć 0,7L na parę. Aczkolwiek należy wziąć pod uwagę dodatkowe butelki na bramy, które będą się tworzyć na drodze Pary Młodej do kościoła oraz na ewentualne konkursy i zabawy – tę kwestię warto uzgodnić z DJ’em czy wodzirejem. Jeżeli zamawiamy butelki tego alkoholu w hurtowni, często oferuje ona spersonalizowane etykiety, na których będą widniały życzenia, czy też imiona Małżonków. Ciekawą kwestią może być również przelanie trunku do szklanych karafek, które zostaną ustawione na stołach. Przy wyborze kieliszków do wódki, warto zdecydować się na te mniejsze (standardowe pojemności to od 25 do aż 60 ml!), żeby nikt za szybko nie skończył swojej zabawy.
WINO
Z racji, że nie każdy gość jest wielbicielem wódki, warto zagwarantować również inny alkohol. Kolejną propozycją jest oczywiście wino, które według wielu sommelierów powinniśmy wyliczać następująco: jeżeli wino jest wiodącym alkoholem – 1 butelka na osobę, jeżeli inny alkohol będzie dominował – 50 butelek na 100 osób powinno być wystarczające. Proporcje białego do czerwonego wina powinny wynosić 2/3 i najpewniejszym wyborem zazwyczaj jest wino półwytrawne, które trafia w kubki smakowe największej ilości ludzi. Jeżeli wino nie jest głównym trunkiem i na stołach ustawiana jest wódka – warto zorganizować na wino osobny stolik, przy którym obsługiwać się będą osoby zainteresowane.
ALTERNATYWY
Kolejny wybór może paść na piwo. Keg czy beczka piwa ustawiona na osobnym stoliku może przypaść gościom do gustu. Coraz częściej mówi się również o piwach kraftowych, które charakteryzuje zróżnicowana procentowość czy smak. Z bardziej wykwintnych trunków możemy Gości uraczyć ginem, rumem czy whisky. Jeżeli te alkohole będą odgrywać drugoplanową rolę, również warto ustawić je na dodatkowym stole.
Wybór zależy przede wszystkim od preferencji Pary Młodej. To oni znają możliwości i smaki swoich gości. Asortyment sklepów i hurtowni jest tak rozległy, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Warto jednak wspomnieć o tzw. korkowym, które jest naliczane przez sale weselne za możliwość wniesienia własnego alkoholu. Koszt wynosi przeważnie pięć złotych od każdej butelki i składa się na to przetrzymywanie oraz chłodzenie alkoholu, udostępnienie szkła oraz donoszenie nowych butelek na stoły. Wszystko wymaga indywidualnej kalkulacji i wyboru.
Jeśli zastanawiacie się jaki alkohol wybrać i ile go zamówić odwiedź weddingangels.pl
Zapraszamy również na bezpłatne ślubne konsultacje z Wedding Angels.
Team Wedding Angels
Uważam , że na weselu muszą być różne rodzaje alkoholu , żeby każdy miał coś dla siebie.