Bezdech senny – czym jest i jak go się leczy?

Bezdech senny jest schorzeniem tyleż niebezpiecznym, co niedocenianym. Niewiele osób zdaje sobie z niego sprawę i nie każdy go identyfikuje ze swoimi codziennymi problemami. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak sypiamy i podjąć kroki, by przekonać się, czy to nie on jest problemem w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Czym jest bezdech senny?

Aby przekonać się, czy zmęczenie po nocy, stres, niewyspanie czy problemy z ciśnieniem krwi nie są spowodowane bezdechem sennym, należy udać się do pulmonologa w Warszawie lub w innym, wybranym mieście. Bezdech senny to czasowe zatrzymanie przepływu powietrza, mininiedotlenienia, które pojawiają się w czasie snu nawet do kilkudziesięciu razy w trakcie jednej godziny. Bezdech senny jest zjawiskiem dość częstym, a problem pojawia się, gdy przerwy w dostarczaniu tlenku pojawiają się na dłużej niż 10 sekund. Niewiele osób bowiem wie, że bezdech dotyczy każdego z nas, lecz zwykle trwa krócej i nie ma większego wpływu na normalne funkcjonowanie organizmu.

Jak rozpoznać bezdech senny?

Wizyta u lekarza pomoże w ustaleniu, czy cierpimy na bezdech senny. Jednak warto podkreślić, że ustala się to na podstawie liczby bezdechów i epizodów hipowentylacji przeliczonych na godzinę snu. To tak zwane AHI lub RDI. Ten drugi wskaźnik jest także monitorem przebudzeń chorego w trakcie nocy, które spowodowane są właśnie występowaniem u niego bezdechu sennego. Granica normy w przypadku bezdechu to 5 jednostek na godzinę. Powyżej pojawia się już bezdech senny, a objawy zwykle występują, gdy pojawi się współczynnik RDI o wartości powyżej 15 na godzinę.

Bezdech senny – leczenie

Udanie się do przychodni prywatnej w Warszawie lub innym mieście jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Należy szukać specjalistów zajmujących się pulmonologią, którzy będą w stanie nie tylko wykryć tę trudną do diagnozy chorobę, ale także wprowadzić właściwe działania zaradcze. Dlatego warto skupić się na znalezieniu dobrego lekarza, u którego każdy problem znajdzie swoje rozwiązanie. Często leczenie opiera się o stały dodatkowy dostęp ciśnieniowy, ale może przybierać także inne formy. Niemniej bezdech jest poważną chorobą i trzeba się nią odpowiednio zająć.

Poprzedni artykułNaleśniki – jeden przepis, wiele wariantów
Następny artykułCzy ubezpieczenie na życie jest wypłacane tylko w przypadku śmierci? Wyjaśniamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj