Co suplementować stosując dietę wegańską?

Diety eliminacyjne mają różne podłoże. Część z nich polega na usunięciu z jadłospisu składników, które alergizują, jak gluten. Inne, w tym weganizm, to sprzeciw wobec przyrządzaniu posiłku kosztem czyjegoś życia. Czy druga opcja jest wystarczająco zdrowa?

Dieta dla zuchwałych

Weganizm cieszy się dużą popularnością, ale wiele osób, które fascynują się jego założeniami ma problem z podjęciem decyzji o rezygnacji z produktów odzwierzęcych. Dzieje się tak głównie z obawy przed osłabieniem i brakiem wielu cennych składników diety. Witaminy dla wegan nie są dla wątpiących wystarczająco przekonującym argumentem. Co trzeba wiedzieć o suplementacji witamin i mikroelementów? Że po przejściu na weganizm da się uniknąć większości niedoborów. Wystarczy właściwie komponować swoje posiłki. Pomagają w tym dietetycy, specjalizujący się w weganizmie oraz liczne blogi kulinarne, dedykowane takiemu sposobowi odżywiania się.

Niesłuszne obawy

Większość mięsożerców utrzymuje, że ich siła i zdolność koncentracji to zasługa białka zwierzęcego. Dieta wegańska kojarzy im się z monotonią, brakiem smaku i wielu cennych składników. Tymczasem wielu z nas całkowicie nie docenia obfitości mikroelementów, dostępnych w owocach i warzywach. Jeśli wykorzysta się je we właściwy sposób, suplementacja za pośrednictwem tabletek może nie być konieczna. Gdy ktoś nadal nie ma zaufania do tej teorii może się wspomagać preparatami typu witaminy dla wegan. Dają one pewność uzupełnienia tych ważnych składników, które w diecie wegańskiej występują mniej obficie. Na co powinni zwrócić uwagę weganie?

  1. Witamina B12, kluczowa dla wegan. Warunkuje właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Występuje głównie w produktach zwierzęcych, jak jaja, mięso lub ryby. Można ją dodawać do produktów roślinnych, na przykład drożdży. Niedobory witaminy B12 mogą powodować powikłania podczas ciąży.
  2. Cynk, dość rzadko występujący w produktach roślinnych, dlatego częsty w witaminach dla wegan. Jego znaczenie jest niezwykle ważne dla zwiększenia metabolizmu, produkcji hormonów i odporności. Niewielkie ilości cynku znajdują się w orzechach, nasionach i roślinach strączkowych.
  3. Żelazo w odmianie niehemowej, które jest gorzej przyswajalne przez organizm. Ale właśnie w takiej wersji występuje w produktach roślinnych. To kolejny mikroelement, który zawierają witaminy dla wegan. Jego niedobory prowadzą do zmęczenia i anemii.
  4. Jod gwarantujący sprawne funkcjonowanie tarczycy również bywa suplementowany. Jego ilości w żurawinie czy truskawkach są niewystarczające. Bardziej bogate w jod wodorosty zwykle są rzadkim elementem diety wegańskiej.
  5. Omega-3 to kwasy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i zdrowia nerwów. Dla lepszej ich przyswajalności warto je suplementować w postaci tabletek. Kwasy Omega-3 znaleźć w olejach nieprzetworzonych, najlepiej podawanych na zimno.
  6. Wapń to ostatni z ważnych składników witamin dla wegan. Wpływa na krzepliwość krwi i pomaga utrzymać silne kości.

Dieta wegańska tylko początkowo wydaje się dużym wyzwaniem kulinarnym. Praktyka pokazuje, że to doskonały sposób na poszerzenie horyzontów w kuchni z dużą korzyścią dla zdrowia.

Poprzedni artykułHurtownia tkanin drukowanych cyfrowo
Następny artykułWyprawka z galerii handlowej? Co może skompletować przyszła mama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj