Dieta ketogeniczna – Jak skutecznie zacząć odchudzanie?

Podejmując wszelkie inicjatywy, niezależnie czy dotyczą nauki języków obcych, tańca flamenco, czy odchudzania, należy zacząć od sporządzenia dobrego planu, którego przestrzeganie pomoże w sukcesywnym zbliżaniu się do wyznaczonego celu. Warto poznać teorię, wiedzieć od czego zacząć, na czym się skupić, by zdobyć to, o czym marzymy. Jesteś tutaj, ponieważ chcesz schudnąć. Wybór odpowiedniej diety, to pierwszy krok w drodze po wymarzoną sylwetkę. Ten artykuł wyjaśni Ci, jak wygląda dieta ketogeniczna dla początkujących.

Czym jest stan ketozy i jak go osiągnąć?

Organizm będący w stanie ketozy wytwarza energię nie z glukozy, a spalając nagromadzony w tkankach tłuszcz. Zjawisko to jest pożądane u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ zapasy tłuszczu są redukowane w szybkim tempie. Odpowiednia podaż białka i zredukowanie przyjmowania węglowodanów to warunek konieczny, by ketoza mogła zadziałać. Ketony wyprodukowane przez organizm są jego dodatkowym zasileniem energetycznym, wykorzystywane są, gdy poziom cukru we krwi jest obniżony. Spożywamy niewielkie ilości węglowodanów i białka. Organizm przestawia się na pobieranie energii z tłuszczu, zmniejsza się poczucie głodu a energia wzrasta.

Dieta ketogeniczna dla początkujących – od czego zacząć?

Jeżeli masz jakiekolwiek przeciwwskazania medyczne lub nie masz pewności, czy możesz zmienić tryb żywienia, zanim zaczniesz się odchudzać, tak jak w przypadku każdej innej diety, warto skonsultować to z lekarzem.

Wprowadzenie każdej zmiany wymaga konsekwencji, warto sporządzić plan i wyszczególnić w nim grupy produktów które możemy spożywać a także zaznaczyć, jak często można po nie sięgać. Dieta ketogenna dla początkujących nie musi być dużym wyzwaniem, jeśli będziemy się stosować do jej wytycznych:

  • Zredukowanie ilości przyjmowanych węglowodanów – jest to podstawowa zasada w tym planie dietetycznym. Ich ilość nie powinna przekroczyć 50g przy diecie niskowęglowodanowej, która jest mniej restrykcyjna, lub 20g, kiedy zależy nam na szybszym spalaniu.
  • Mniejsze spożycie białka – zbyt duża jego ilość, obciąża nerki, nadmiar jest przetwarzany w glukozę, co jest niewskazane by utrzymać stan ketozy. By zachować odpowiednie proporcje powinniśmy spożywać od 70 do 120g białka – zależnie od wagi.
  • Tłuszcz jako źródło energii.
  • Przyjmowanie wody i elektrolitów – Odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie. Zmniejszona ilość przyjmowanych węglowodanów prowadzi do spadku glikogenu, który się łączy z cząsteczkami wody. Żeby nie doszło do odwodnienia, musisz dodatkowo się nawadniać. Pij nawet dwa razy więcej niż zazwyczaj. Mniejsza ilość wody może prowadzić do wypłukiwania magnezu, potasu i sodu, dlatego warto się wspomagać elektrolitami.
  • Stosowanie nieprzetworzonych produktów.
  • Pamiętaj o aktywności fizycznej.

Co jeść na diecie tłuszczowej?

Model odżywiania stawia na zdrowe tłuszcze, takie jak: olej kokosowy, oleje z nasion, z orzechów, awokado, oliwki, majonez, musztarda, pesto, sezam, ryby, owoce morza, tłuszcze zwierzęce, masło, mięso drobiowe, jagnięce, wołowe, kozie, dziczyzna, wieprzowina, warzywa: rzodkiewka, ogórek, seler, kalarepa, szparagi, jarmuż.

Rzadziej można sięgać po warzywa kapustne i strączkowe, nabiał, jaja i ser a także owoce i nasiona.

Zupełnie wyeliminować należy żywność przetworzoną, słodycze, dosładzane napoje, soki, ziarna pszenicy, ryż, makarony, kaszę, żyto, pieczywo, proso, kukurydzę, owoce o wysokiej zawartości cukru, takie jak: winogrona, ananasy, suszone owoce, banany, mango.

Poprzedni artykułSzpilki jak wisienka na torcie
Następny artykułIntensywne nawilżanie skóry, czyli jak zachować młodość i witalność przez wiele lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj