Co rozumieć pod pojęciem fotowoltaika. Czy się opłaca? Czym jest? O czym w ogóle mowa? Jest to dziedzina nauki oraz szeroko pojętej techniki, skupiająca się przede wszystkim na przetwarzaniu promieni słonecznych w energię elektryczną. Opiera się to wszystko na wykorzystywaniu tzw. zjawiska fotowoltaicznego.
Czym jest efekt fotowoltaiczny?
Efekt fotowoltaiczny to zjawisko, podczas którego pod wpływem padającego na określone ciało stałe światła, tworzona jest energia. Oczywiście, nie ma tu mowy o każdym ciele stałym. Musi byś ono półprzewodnikiem. Najczęściej do budowy półprzewodników stosuje się krzem.
Skąd popularność fotowoltaiki?
Zainteresowanie fotowoltaiką to efekt rosnącego zainteresowania społeczeństwa ekologią oraz skutek szukania tańszych rozwiązań niż prąd z elektrowni. Rosnące zapotrzebowanie i świadomość związana z odnawialnymi źródłami energii spowodowały, że fotowoltaika już jest popularna, a zainteresowanie nią nadal wzrasta.
Fotowoltaika – ile kosztuje?
Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej na lub przy waszym domu jest silnie zależny od wymiarów instalacji, którą chcecie mieć na dachu lub gruncie. Tak! Fotowoltaika to nie tylko panele montowane na dachach – są też inne opcje, więc jeśli myśleliście, że na Waszym dachu się nie da, na pewno uda się znaleźć optymalne rozwiązanie. Kontynuując, im mniejsza Wasza instalacja tym jej koszt w przeliczeniu na wat mocy będzie wyższy. Czynnikami które również wpływają na cenę są konstrukcja montażowa, okablowanie, wybrane komponenty.
Jaką instalację możesz wybrać?
Systemy fotowoltaiczne dzieli się na dwa rodzaje. Mowa tu o systemach off-grid, które nie są podłączone do sieci energetycznej oraz tych grid-connected, które są nie niej podłączone.
Fotowoltaika czy się opłaca?
Opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne jest niezwykle silnie zależna od rodzaju instalacji którą wybierzecie, warunków w których będą pracować wybrane przez Was ogniwa oraz otrzymanego przez Was dofinansowania, jeżeli się na nie zdecydujecie. Obowiązujące w Polsce prawo, a także przepisy nieustannie się zmieniają i stają się coraz bardziej przyjazne inwestycjom w odnawialne źródła energii. Dzięki temu, można śmiało wysnuć stwierdzenie, że inwestycje w OZE są rok rocznie coraz bardziej opłacalne, a instalacje bardziej efektywne.