Ile kalorii można spalić, jeżdżąc na rowerze? Okazuje się, że całkiem sporo!

Jazda na rowerze to bez wątpienia aktywność fizyczna dla osób w każdym wieku. Nie tylko dotlenia organizm, poprawia krążenie, reguluje poziom cukru we krwi, ale również wspomaga walkę ze złym cholesterolem. Wszystko to brzmi jak działanie cudownego lekarstwa, prawda? A to tylko niektóre ze zbawiennych skutków regularnych przejażdżek. Jednak dla wielu osób największym atutem kolarstwa okazuje się fakt, że skutecznie pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Co więcej – w przyjemny sposób, bo w otoczeniu natury. Zatem ile kalorii można spalić, jeżdżąc na rowerze? Podpowiadamy!

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze pozwala wymodelować całą sylwetkę. Podczas pedałowania intensywnie pracują nie tylko nogi, ale również mięśnie brzucha i grzbietu. Polepsza się funkcjonowanie układu mięśniowego, oddechowego, a także krwionośnego. Badania pokazują, że regularne przejażdżki rowerowe chronią przed miażdżycą i chorobami serca, obniżając poziom ,,złego” cholesterolu.

Kolarstwo przynosi ulgę wszystkim osobom narzekającym na bóle kolan i kręgosłupa, gdyż odciąża stawy, skupiając ciężar ciała na siodełku. Nie można również pominąć korzystnego wpływu tej aktywności na samopoczucie, ponieważ przebywanie w otoczeniu natury oraz świeżego powietrza działa kojąco na zmysły i pozwala ukoić nerwy. Ponadto w czasie jazdy wydzielają się endorfiny, które sprawiają, że zaczniesz postrzegać świat w cieplejszych barwach.

Czy kolarstwo to dobry sposób na odchudzanie?

Na samym początku należy zaznaczyć, że aby jazda na rowerze przyniosła efekty w postaci smuklejszej sylwetki, musi trwać więcej niż 30 minut. Dopiero po upływie tego czasu, mięśnie zaczynają spalać tłuszcz. Kluczowa jest również technika, w przypadku odchudzania – równomierne pedałowanie. Właśnie z tych dwóch powodów, lepiej wybrać się na dłuższą a spokojniejszą przejażdżkę niż krótką, a intensywną. Wielu jednak zadaje pytanie, ile dokładnie można schudnąć podczas jazdy na rowerze? Uśredniając, przy spokojnym tempie 20 km/h – 400 kcal, a przy zwiększaniu prędkości do 25/h, jesteś w stanie spalić około 500 kcal. W przypadku jazdy górskiej (enduro), o wiele bardziej wymagającej, wartości te są jeszcze wyższe.

Szacuje się, że tygodniowo przeciętny rowerzysta schudnie od 0,5 do 1 kg. Pozornie wydawać się to może niewiele, ponieważ często słyszy się o pełnych wyrzeczeń dietach, oferujących szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów. Niestety często kończą się one efektem jojo. Toteż kolarstwo jest zdrowym sposobem na zrzucanie wagi, przy jednoczesnym wzmacnianiu organizmu.

Co zrobić, by efekty były lepsze?

Zrzucanie zbędnych kilogramów jest łatwiejsze, gdy możemy to robić w miłej atmosferze, razem z bliskimi. Kolarstwo bez wątpienia pozwala na takie rozwiązanie, dlatego nie zwlekaj i zaproś rodzinę na wspólną wycieczkę rowerową. Przeprowadź również zmiany na swoim talerzu. Sięgnij po niskoprzetworzoną żywność, a po zakończonym treningu, kiedy poczujesz głód, zjedz banana lub owoc. Wpleć rower do codziennych czynności, np. wyskocz na nim po kilka produktów do sklepów. Pielęgnuj dobre nawyki, którymi bez wątpienia są rozgrzewanie ciała przed przejażdżką i rozciąganie po powrocie do domu. Pamiętaj, że stopniowo możesz wydłużać trasy oraz zwiększać tempo jazdy, dzięki czemu spalisz więcej kalorii. Nie zapomnij też o żelaznej zasadzie wszystkich odchudzających. Nie poddawaj się! Gorszy dzień i zjedzony baton? Wskakuj na rower, który normalizuje poziom cukru we krwi, i powiedz do widzenia kolejnym kilogramom!

Czujesz, że przepełnia Cię motywacja i chcesz przygotować się do odchudzania na rowerze? Odwiedź sklep lulagoga.pl, gdzie czekają na Ciebie wszystkie potrzebne akcesoria do rozpoczęcia Twojej przygody z kolarstwem! A jeśli chcesz zasmakować jazdy nieco bardziej wymagającej, zajrzyj na naszego bloga https://lulagoga.pl/blog/. Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z enduro!

Źródło zdjęć: shutterstock.com, unsplash.com

Poprzedni artykułDobre, bo polskie – torebki polskich producentów, które zachwycają jakością i stylem
Następny artykuł„Czerwona witamina” – jej rola w organizmie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj