Jak chronić skórę przed smogiem radzi specjalista

Smog atakuje nie tylko nasze drogi oddechowe i układ krążenia, ale także naszą skórę przyspieszając jej proces starzenia. Niszczy jej naturalną barierę ochroną, przenika przez naskórek i pory, dostając się coraz głębiej do naszego organizmu. Jak powinna wyglądać antysmogowa pielęgnacja skóry korzystając z domowego zaplecza i wsparcia współczesnej kosmetologii?

Smog to zabójcza mieszanka, wszystkiego co szkodzi naszemu zdrowiu m.in.: pyły niskocząsteczkowe, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie. To chemiczny koktajl powstały w wyniku wymieszania się powietrza ze spalinami i dymem. Pogarszający się stan powietrza, szczególnie w dużych miastach negatywnie wpływa na zdrowie naszego organizmu, a szczególnie na skórę, która nabiera ziemistego kolorytu, traci elastyczność i jędrność. W efekcie przedwcześnie zaczynają pojawiać się na niej oznaki starzenia. Dlatego tak ważne jest, aby wspomóc skórę w walce ze smogiem, stosując odpowiednie nawyki, poprawiające jej kondycję i odporność na zanieczyszczenia.

Nasza skóra jest największym narządem ciała, który ma bezpośredni kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Cząsteczki składające się na smog, niszczą barierą ochronną naskórka, co może doprowadzić do suchości skóry, podwyższenia jej wrażliwości na czynniki zewnętrzne, a w konsekwencji do wystąpienia lub nasilenia różnych chorób skóry, jak AZS, alergie, egzemy. Powstające w skórze utleniacze wpływają na jakość kolagenu, elastyny, lipidów skóry, przyczyniając się do szybszego jej starzenia. Dlatego tak ważne jest, aby skórę, szczególnie twarzy otoczyć odpowiednią opieką i złożoną pielęgnacją. Zarówno na etapie domowej pielęgnacji, jak i gabinetowej. – wyjaśnia Katarzyna Przyborek, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Po pierwsze codzienna pielęgnacja

Kluczowe znaczenie w dbaniu o skórę narażoną na kontakt ze smogiem, ma wyrobienie sobie odpowiednich nawyków w codziennej pielęgnacji. Liczy się przede wszystkim dokładne oczyszczenie skóry. Najlepiej zaraz po powrocie do domu, pozbyć się zanieczyszczeń ze skóry. Możemy wykorzystać do tego piankę, żel do mycia twarzy lub płyn micelarny, łagodzący podrażnienia. Należy wybierać delikatne preparaty, które nie naruszają płaszcza lipidowego skóry.

Podstawą antysmogowej pielęgnacji są także odpowiednie, naprawcze kosmetyki. Stosując dobrze dobrane kremy i serum, możemy wzmacniać barierę ochronną skóry, uszczelniając jej płaszcz hydrolipidowy. Produkty pielęgnacyjne, aby aktywnie wspierać naszą skórę w walce ze smogiem, powinny zawierać m.in. kwas hialuronowy oraz antyoksydanty, takie jak: witamina E – nasz sprzymierzeniec w walce z wolnymi rodnikami, witaminy z grupy B wspomagającą produkcję komórek skóry oraz witaminę C, zmniejszającą przebarwienia i działającą przeciwzapalnie. Stosowane produkty warto, aby zawierały również filtr UV, substancje filmotwórcze, które tworzą na skórze ochronną powłokę, ograniczającą przenikanie zanieczyszczeń.

Raz w tygodniu warto wykonywać również peeling, który pozwoli dogłębniej oczyścić skórę, usunąć z jej powierzchni zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka. W efekcie uzyskamy gładszą i rozjaśnioną skórę, pobudzoną do szybszej odnowy. Dzięki peelingowi, zastosowane preparaty odżywcze i pielęgnacyjne lepiej będą się aplikować i wnikać w skórę.

Profesjonalna pomoc – pielęgnacja gabinetowa

Domową, codzienną pielęgnację skóry warto wzbogacić profesjonalną pielęgnacją gabinetową. Specjalista na początek dokona wywiadu kosmetycznego połączonego z diagnozą skóry. Na podstawie profesjonalnej oceny stanu skóry, będzie można poszukać skutecznych rozwiązań, proponując na przykład odpowiednio dobrane zabiegi złuszczające, głęboko nawilżające i regenerujące, na przykład mezoterapię.

Wśród zabiegów złuszczających, jeśli w wywiadzie nie pojawią się przeciwwskazania, można skorzystać z peelingów chemicznych, które są jednymi ze skuteczniejszych zabiegów kosmetycznych i pobudzają produkcję fibroblastów do produkcji kolagenu, rozjaśniają skórę oraz poprawiają jej koloryt. Peelingi chemiczne mają szereg drogocennych działań w walce ze smogiem i różnymi problemami skóry, oprócz działania złuszczającego, działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, regulują pracę gruczołów łojowych, oczyszczają skórę. Poprawiają przede wszystkim stan bariery skórno-naskórkowej oraz wspomagają przenikanie substancji odżywczych. Są również bardzo pomocne w walce z objawami starzenia się skóry czy w leczeniu zmian barwnikowych. – wyjaśnia Katarzyna Przyborek, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Pomocnym rozwiązaniem w walce: smog kontra zdrowa skóra jest także mezoterapia. Poprawia metabolizm komórek, stosowane podczas zabiegu preparaty stymulują produkcję kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu, dzięki czemu skóra staje się głęboko nawilżona, jędrna i nabiera naturalnego kolorytu.

Codzienna, domowa pielęgnacja w połączeniu z profesjonalnym wsparciem gabinetowym zwiększa nasze szanse w walce: smog kontra zdrowa skóra. Poświęcając czas na dokładne oczyszczenie skóry, regularnie ją złuszczając, nawilżając i zwalczając wolne rodniki oraz korzystając z zabiegów dobranych przez kosmetologa, możemy wzmacniać jej funkcje obronne i regeneracyjne.

Poprzedni artykułSposoby na siódme poty
Następny artykułNie czekaj do lata i już dziś zadbaj o swoją sylwetkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj