W procesie malowania ścian jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym etapem, jest ich odpowiednie przygotowanie. To dzięki niemu można uzyskać znakomity efekt, podkreślić piękno koloru oraz długo cieszyć się idealną powierzchnią. Choć nie każda ściana wymaga czyszczenia, gruntowania czy szlifowania, warto dokładnie sprawdzić jej stan i podjąć odpowiednie działania. Podpowiadamy, jak przygotować ściany do malowania.
Usuwanie pleśni
Bez względu na to, które pomieszczenie chcemy pomalować, najpierw należy zająć się pleśnią. Nigdy nie malujmy na pleśni – przerośnie ona przez nową farbę, co znacznie utrudni późniejsze czyszczenie i konserwację. Nieestetyczne naloty można usuwać za pomocą gąbki namoczonej w roztworze, który składa się z wody i wybielacza lub specjalistycznego środka do walki z pleśnią. Należy nałożyć roztwór na ścianę, pozostawić na kilka minut, następnie wyszorować i spłukać niewielką ilością czystej wody. Po zabiegu odczekajmy chwilę, aż ściana wyschnie.
Zabezpieczenie poszczególnych powierzchni i uzupełnienie ubytków
Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jak przygotować ściany do malowania, ale także w jaki sposób ochronić inne elementy wyposażenia pokoju. Wszystkie wrażliwe za zachlapanie powierzchnie należy zabezpieczyć taśmą lub folią malarską. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wszelkich ubytków w ścianach. Można wykorzystać do tego gładź gipsową. Gdy materiał ten wyschnie, rozpoczynamy szlifowanie nierównych powierzchni ściany. Idealnie nadaje się do tego papier ścierny lub blok szlifierski. Problemem może być pękanie lub łuszczenie się farby na wcześniej pomalowanych powierzchniach. Zjawisko to ma różne przyczyny – jedną z najczęstszych jest złe przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Nakładanie farby na popękane warstwy to zły pomysł. Najpierw zawsze należy dokładnie usunąć stary kolor.
Czyszczenie ścian przed malowaniem
Perfekcyjnie czyste ściany są kluczem do idealnego efektu malowania. Nie ma jednego najskuteczniejszego sposobu na oczyszczenie powierzchni przed nałożeniem farby. Większość ścian można myć gąbką i ciepłą wodą. W przypadku powierzchni narażonych na działanie oleju, np. w kuchni, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować roztwór wody i detergentu usuwającego tłuszcz, a następnie zmyć go czystą wodą. Najważniejsze na tym etapie jest upewnienie się, że każda ściana dokładnie wyschła. Nakładanie podkładu lub farby na powierzchnię, która jest nadal wilgotna, powoduje wiele problemów, w tym powstawanie nieestetycznych pęcherzy. Gdy ściany zostaną odpowiednio wysuszone, można przystępować do ich gruntowania i malowania farbą Jedynka Deco & Protect Zmywalna.