Czasami sama zdrowa dieta nie wystarcza, by dostarczyć do organizmu wszystkich potrzebnych substancji. W takich sytuacjach może się przydać dodatkowe wsparcie w formie suplementów diety. Jak wybrać wartościowe produkty, które poprawią kondycję zdrowotną, zamiast nam zaszkodzić? Czym różni się suplement diety od leku? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części artykułu.
Czym są suplementy diety?
Aby lepiej zrozumieć znaczenie suplementów diety dla zdrowia człowieka, warto sięgnąć do ogólnej definicji tego typu produktów.
Czym jest suplement diety? Tak określa się środek spożywczy, który ma za zadanie uzupełnić niedobory ważnych minerałów, witamin lub innych elementów ważnych dla kondycji zdrowotnej danej osoby. Suplement zawiera skondensowaną dawkę kluczowych składników, łatwo przyswajalną, najczęściej w formie tabletek lub kapsułek.
Wszystkie suplementy diety, bez względu na miejsce produkcji, powinny być wytwarzane zgodnie z restrykcyjnymi normami sanitarnymi, dotyczącymi jakości, składu oraz czystości biologicznej. Aby mieć pewność, że dany suplement powstał w odpowiednich warunkach, warto sięgać po preparaty od sprawdzonych wytwórców, dostępne choćby na stronie Evital.pl.
Jaka jest różnica między suplementem a lekiem?
Gdy sięga się po suplementy diety, warto mieć świadomość, że nie są to produkty lecznicze. Zgodnie z normami, zawartymi w Codex Alimentarius, oraz z przepisami polskiej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, suplementy zalicza się do żywności.
Są one akceptowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, a na ich opakowaniu lub w ulotce nie może się pojawiać informacja, że produkt (lub któryś z jego składników) może zapobiegać pojawieniu się lub zwalczać daną chorobę.
Kiedy warto sięgać po suplementy diety?
Teoretycznie odpowiednio opracowana dieta powinna dostarczyć człowiekowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zdarzają się sytuacje, gdy suplementacja jest wręcz niezbędna.
Dotyczą one zwłaszcza sytuacji chorobowych. Dodatkowe uzupełnianie witamin i minerałów bywa ważne również w przypadku diet redukcyjnych. Suplementy powinny na przykład przyjmować osoby cierpiące z powodu alergii pokarmowych lub podczas diet niskoenergetycznych. Niekiedy z takiego wsparcia mogą również korzystać osoby, szczególnie narażone na niedobór konkretnych składników odżywczych.
Zawsze przed przyjęciem suplementu, należy dokładnie przeczytać ulotkę, a także skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jaki produkt będzie najlepszy w danej sytuacji.
Warto pamiętać, że przyjmowane w nieprawidłowych ilościach suplementy mogą przynieść szereg niepożądanych efektów. Nadmiar witaminy D prowadzi na przykład do zwiększenia deficytu wapnia kościach oraz odkładania się tego pierwiastka w tkankach miękkich. Zbyt duża dawka witaminy B4 potrafi natomiast spowodować obniżenie ciśnienia tętniczego, mdłości lub biegunkę.
Suplementy diety – wsparcie dla zdrowia
Suplementy diety zostały stworzone jako produkty, które w wyjątkowych sytuacjach dostarczają do organizmu cennych substancji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. Dzięki nim można poczuć się lepiej, trzeba jednak stosować je z rozsądkiem oraz zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce oraz ze wskazaniami lekarskimi.