Ślub to bez wątpienia jedno z najważniejszych momentów w życiu. Jak wiadomo jednak, by to ślubu doszło, najpierw trzeba się oficjalnie zaręczyć. Niezbędnym elementem każdych zaręczyn i symbolem miłości jest pierścionek zaręczynowy. Dla mężczyzn wtedy rozpoczyna się nie lada wyzwanie, czyli wybór pierścionka zaręczynowego na tę okazję. Przed wybraniem się do sklepu jubilerskiego oprócz poznania rozmiaru pierścionka, warto zapoznać się też z innymi kwestiami.
Kruszec i próba
Na samym początku należy wybrać kruszec, z jakiego będzie wykonany pierścionek zaręczynowy. Niezmiennie od lat wciąż najchętniej wybieranym kruszcem na tę okazję jest złoto. Klasyczna żółta barwa złota jest bardziej tradycyjna, jednak białe, czy różowe złoto to równie świetny wybór. Nietuzinkowa jest również platyna, która jest niezwykle trwałym kruszcem. Srebrne pierścionki rzadko kiedy wybierane są z okazji zaręczyn.
Kolejną ważną rzeczą związaną bezpośrednio z kruszcem jest próba. Próby złota określają np. ile czystego złota zawiera stop. Im wyższa próba tym, więcej czystego złota w biżuterii. Oczywiście próba przekłada się również na cenę produktu.
Diament, brylant czy inny kamień?
Po wyborze kruszcu czas na wybór kamienia. Najczęściej oczywiście wybierane są diamenty i brylanty, które prezentują się na palcu przede wszystkim elegancko. Współcześnie jubilerzy oferują mnóstwo rozmaitych modeli i wzorów pierścionków z diamentami oraz brylantami. Przy wyborze diamentu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na następujące parametry: karat, barwę, czystość i szlif. Pierwszy parametr to masa diamentu, drugi zaś to kolor barwienia diamentu. Czystość określa ilość inkluzji występujących wewnątrz diamentu – najbardziej pożądana jest czystość oznaczona jako LC. Ostatnim parametrem jest szlif – surowy diament jest matowy, natomiast wyszlifowany diament to nic innego jak brylant.
Jeśli partnerka nie gustuje w diamentach, można pomyśleć o pierścionku z innym kamieniem. Wyjątkowe będą na pewno pierścionki zaręczynowe ze szmaragdem, szafirem, rubinem, topazem itd. Niektóre wzory z kamieniami na pewno spodobają się miłośniczkom biżuterii w stylu retro. W pierścionkach z kamieniami często dodane są diamenciki, które urozmaicają wzór i nadają mu oryginalny wygląd. Pierścionki tego typu są również tańszą alternatywą dla pierścionków z brylantami.
Ile powinien kosztować pierścionek na zaręczyny?
To pytanie jest zadawane dość często przez Panów. Część z nich boi się, że pierścionek będzie za tani, a jeszcze niektórzy, że za drogi. Wszystko zależy jednak od wyboru pierścionka i jak bardzo zasobny jest portfel kupującego. Najdroższe będą pierścionki platynowe, a najtańsze srebrne. Jeśli zaś chodzi o kamień, brylant będzie droższy niż np. szafir czy szmaragd. Dużo zależy też, więc od gustu wybranki serca.
W przeszłości często mówiło się o niepisanej tradycji, że pierścionek wręczany kobiecie z okazji zaręczyn powinien wynosić równowartość dwóch pensji mężczyzny. Współcześnie jednak nie ma sztywnej zasady, ile taki pierścionek powinien kosztować. Ceny wahają się średnio od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Są również okazałe modele, które kosztują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.