Ludwik Kauffman – życie i twórczość

Ludwik Kauffman to austriacki rzeźbiarz, którego dzieła ozdabiają, między innymi, malownicze Łazienki Królewskie w Warszawie. Jego prace ozdabiają wnętrza oraz elewacje wielu budowli w stolicy, takich jak: Pałac Uruskich, Pałac Tyszkiewiczów czy pałac w Natolinie.

Życie Ludwika Kauffmana

Ludwik Kauffman urodził się w Rzymie w 1801 roku. Był synem bawarskiego rzeźbiarza i w pracowni ojca pobierał pierwsze nauki. Kształcił się w rzymskiej Akademii św. Łukasza pod kierunkiem Antonia Canovy. W 1823 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie rozpoczął pracę w pracowni znajdującej się w pałacu Karasia, niedaleko Krakowskiego Przedmieścia. Artysta dekorował, między innymi, rezydencję Michała Paca na ul. Miodowej, gdzie obecnie znajduje się Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Ze zdobień zachował się nad bramą fryz o nazwie Tytus Quintus Flaminius, który głosił wolność greckich miast. Dzieło rzeźbiarza uchodzi za jedną z najbardziej wybitnych monumentów neoklasycystycznych, jakie znajdują się w Warszawie. Oprócz rzeźbiarstwa twórca podejmował prace polegające na projektowaniu i wystroju wnętrz.

O twórczości Ludwika Kauffmana, jak i innych postaci historycznych związanych z Łazienkami Królewskimi w Warszawie można się dowiedzieć tutaj: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/historia/postacie-historyczne.

Dzieła Ludwika Kauffmana w Łazienkach Królewskich

Ludwik Kauffman, w pracowni, w której tworzył, realizował szereg różnorodnych zamówień na architektoniczne dekoracje, ale również: portrety rzeźbiarskie, posągi czy nagrobki. Jednymi z dzieł, które zachowały się do dziś, są rzeźby personifikacje rzek Wisły i Tybru. Rzeźby ozdabiają południowy taras Pałacu na Wyspie w malowniczych Łazienkach Królewskich. Do wybitnych dzieł twórcy należą również: płaskorzeźba Geniuszy usytuowana na rotundzie Banku Polskiego oraz pomnik Natalii z Potockich Sanguszkowej w Natolinie, wzorowany na twórczości Antonia Canovy. Dodatkowo rzeźbiarz wykonywał przepiękne portrety, z których największy rozgłos przyniosło mu Popiersie Jana III Sobieskiego znajdujące się w kościele Kapucynów w Kaplicy Królewskiej oraz Popiersie Józefa Zajączka obecnie przechowywane w warszawskim Muzeum Narodowym.

Inspiracje w twórczość Ludwika Kauffmana

Rzeźbiarz w swojej twórczości często nawiązywał do antyku. Wynikało to z licznych inspiracji, czerpanych również z działalności swojego mistrza, czyli Antonia Canovy. Zdarzało się również, że artysta natchnienie do pracy czerpał również z innych historycznych stylów.

Poprzedni artykułBiałe wino – co warto o nim wiedzieć?
Następny artykułCzym się kierować, wybierając biuro podróży?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj