Nadmiar tkanki tłuszczowej w konkretnych partiach ciała zależy przeważnie od typu sylwetki i predyspozycji genetycznych do tego, w których miejscach odkłada się ona najbardziej. W procesie odchudzania nie ma się wpływu na to, czy spaleniu ulegnie najpierw tkanka zlokalizowana na brzuchu, udach, czy pośladkach. Dużym problemem okazuje się również tkanka tłuszczowa oporna na odchudzanie np. w okolicach kolan. W takich sytuacjach można rozważyć wykonanie liposukcji. Czy jest ten zabieg? Jakie są wskazania do jego wykonania? Jak przebiega cała procedura i jakich rezultatów można się po niej spodziewać?
Czym jest zabieg liposukcji
Liposukcja jest zabiegiem medycyny estetycznej, który polega na odsysaniu tłuszczu z wybranego obszaru ciała. W ten sposób modeluje się sylwetkę, a nawet i poprawia kontur twarzy i linię żuchwy, jeżeli usunięciu podlega tkanka znajdująca się na podbródku.
Pierwszym etapem jest oczywiście konsultacja z lekarzem. Ważne, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu, a w razie potrzeby wykonać dodatkowe badania mające na celu troskę o zdrowie pacjenta.
W dniu zabiegu lekarz poddaje pacjenta znieczuleniu, a następnie w wybrany obszar wymagający odchudzania wprowadzana jest specjalna kaniula. Podany podskórnie płyn nawadniający rozbija dodatkowo tkankę tłuszczową, dlatego też jej odprowadzanie przebiega sprawniej.
W niektórych przypadkach może okazać się konieczne połączenie omawianego zabiegu z procedurami o działaniu zwiększającym elastyczność skóry lub chirurgicznym usuwaniem jej nadmiaru.
W zależności od konkretnego przypadku lekarz może zarekomendować wykonanie kilku zabiegów u osób ze znaczną nadwagą.
Warto dodać, iż odessana tkanka tłuszczowa nie podlega regeneracji. Jej ponowne pojawienie się w obszarze zabiegowym może wynikać natomiast z nieprawidłowej wagi i trybu życia pacjenta — brak zmian żywieniowych i spożywanie nadmiaru kalorii każdego dnia będzie prowadzić do ponownego przybierania na wadze.
Kto może wykonać ten zabieg, a kto nie powinien?
Zabieg przeprowadza się u osób, które mają problem z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową np. na podbródku, na brzuchu, boczkach, udach, pośladkach, ramionach, przy kolanach.
Procedura ta może być zastosowana u pacjentów, którzy chcą wymodelować sylwetkę, poprawić swoją figurę i uzyskać proporcjonalne kształty.
Tej metody nie stosuje się natomiast u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Na zabieg muszą poczekać również osoby, u których trwa leczenie onkologiczne lub borykają się z nieuregulowaną cukrzycą. Przeciwwskazaniem jest ponadto stosowanie leków przeciwzakrzepowych, przewlekłe choroby narządów wewnętrznych, aktywny stan zapalny lub infekcja, czy padaczka. Nie jest to ponadto zabieg, który lekarze przeprowadzają u osób otyłych. W leczeniu otyłości stosuje się inne metody zabiegowe.
Efekty liposukcji — wygląd pacjenta po zabiegu
Już na konsultacji wstępnej podczas ustalania planu działania lekarz może wstępnie określić rezultaty zabiegu. Warto pamiętać o tym, iż jego celem jest modelowanie, a nie wyszczuplanie sylwetki.
Początkowo pacjent zaobserwuje wzmożone dolegliwości bólowe, siniaki, opuchliznę w obszarze, z którego była odsysana tkanka tłuszczowa. Może również wystąpić miejscowe krwawienie.
Gdy skutki uboczne ingerencji medycznej ustąpią, pacjent zauważy redukcję tkanki tłuszczowej w okolicy, która była dla niego kłopotliwa. Zauważy również, iż jego sylwetka stanie się smuklejsza, zgrabniejsza, bardziej proporcjonalna. W ten sposób wyeliminuje się tkankę tłuszczową, która negatywnie wpływa na kształt podbródka lub wygląd kolan.
Finalne efekty są zawsze zależne od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta, a ich trwałość zależeć będzie od tego, czy na stałe wprowadzi on do swojej diety i aktywności fizycznej pozytywne zmiany.
Należy także zaznaczyć, iż po zabiegu pacjent nie wymaga hospitalizacji. Po kilku godzinach może wrócić do domu. Jeśli chciałbyś porozmawiać z lekarzem o liposukcji, umów się na wstępną konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy https://bienkowscyclinic.pl/.