Pasja numizmatyczna stanowi wyjątkowe połączenie wiedzy historycznej oraz poczucia estetyki. Kolekcjonowaniem monet zajmowano się już w czasach renesansu. Od jakiegoś czasu pod pojęciem numizmatyki kryje się również polityka monetarna.
Największe polskie zbiory monet oraz medali okolicznościowych znajdują się w muzeach narodowych w Warszawie oraz Krakowie. W ostatnich latach dokonano wielu ciekawych odkryć, które stały się prawdziwą gratką dla pasjonatów tej dziedziny.
Skarb bydgoski
W katedrze świętego Marcina i Mikołaja znaleziono złote monety i wyroby, pochodzące z drugiej połowy siedemnastego wieku. Odkrycia dokonano dwa lata temu, a badaniom archeologicznym przewodniczył Robert Grochowski. Na początku stycznia 2018 roku, półtora metra od ściany prezbiterium katedry znaleziono pod posadzką skarb, w którym znajdowało się dwieście cennych wyrobów historycznych. Wiele z nich wysadzonych było drogimi kamieniami. W kolekcji znajdowało się również prawie pięćset monet z przełomu piętnastego i szesnastego wieku. Skarb pochodził prawdopodobnie z okresu potopu szwedzkiego. W marcu 2018 roku odnaleziono także okazy siedemnastowieczne. Monety zostały ukryte w drewnianej skrzyni, z której zostały tylko okucia. Przeważającą cześć kolekcji stanowiły wyroby bite w mennicach Republiki Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich od 1595 do 1652 roku.
Rzymskie monety
Zespół archeologów z Gruzji oraz Polski, prowadzący wykopaliska w forcie Apsaros, znalazł kilkanaście monet z brązu oraz srebra, które używane były za czasów Hadriana oraz Septymiusza Sewera. Według badaczy znaleziska stanowiły część większego skarbu. Numizmaty pochodzą z mennicy w Cezarei, stolicy Kapadocji, oddalonej od Apsaros o 1000 km. Monety prawdopodobnie zostały ukryte przez żołnierzy, zanim udali się oni na wyprawę przeciwko Partom.
W ostatnich latach dokonano wielu ciekawych odkryć numizmatycznych. Znalezione okazy mają wyjątkową wartość historyczną. Fascynujący jest również fakt, że potrwały do czasów obecnych. Odkrycia z pewnością zachęcą archeologów do prowadzenia kolejnych badań.