Odżywka białkowa na regeneracje

Odżywki białkowe są jednym z najpopularniejszych suplementów kupowanych przez sportowców. Białko stanowi bardzo istotny budulec w ludzkim organizmie i jest jednym z najbardziej podstawowych elementów diety. Pozwala uniknąć katabolizmu, a także sprzyja regeneracji po treningu. Co powinieneś wiedzieć na temat odżywek białkowych?

Wpływ białka na ludzki organizm

Cały ludzki organizm składa się z białka. Stanowi ono cenny materiał tworzący tkanki nerwowe i gruczołowe, a także ważny element płynów ustrojowych, budulec enzymów, przeciwciał oraz hormonów. Pełni bardzo istotną rolę w procesach transportowych organizmu, przemianie materii i budowie mięśni. Bez białka żaden organizm nie mógłby normalnie funkcjonować, dlatego należy pamiętać, by dostarczać je w odpowiedniej ilości wraz z dietą.

Zapotrzebowanie zmienia się w zależności od różnych czynników. Więcej białka potrzebują dzieci, osoby w rekonwalescencji, a także sportowcy. Białko jest potrzebne, by odbudować organizm, zapobiec utracie tkanki mięśniowej i wspomóc rzeźbienie sylwetki. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości białka wraz z posiłkami – konieczna jest jego suplementacja z pomocą odżywek białkowych.

Odżywka białkowa do regeneracji po treningu

Białko kojarzone jest głównie jako suplement pomagający w budowie masy mięśniowej. Choć to oczywiście prawda, nie jest to jedyna zaleta jaką niesie za sobą suplementacja w postaci odżywek białkowych. Białko spożyte bezpośrednio po treningu pozwala zapobiec degradacji włókien mięśniowych, co sprzyja regeneracji powysiłkowej. Jego największą zaletą jest doskonała przyswajalność i wsparcie procesów budowy mięśni, dlatego jest tak lubiane przez sportowców.

Ponadto uważa się, że spożycie białka bezpośrednio przed snem pozwala obniżyć poziom kortyzolu w organizmie i wesprzeć procesy regeneracyjne. Może być to także przydatne w momentach, gdy wykonujesz wzmożoną pracę umysłową, ponieważ obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie.

Jaką odżywkę białkową kupić?

Odżywki białkowe różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale przede wszystkim rodzajem. O ile smak możesz dostosować do preferencji swoich kubków smakowych, warto zastanowić się, jaki rodzaj odżywki białkowej kupić.

Izolat białka jest najczystszą formą białka– nie posiada tłuszczy, węglowodanów ani innych dodatków, a w przypadku białek serwatkowych pozbawiony jest także laktozy. Hydrolizat zaś jest najlepiej strawnym i ma wysoką wartość biologiczną. Jest również najdroższy i najlepszy jakościowo. Z kolei najtańszą i najmniej przetworzoną opcją jest koncentrat.

Oprócz czystych odżywek białkowych istnieją także mieszanki, czyli produkty zawierające więcej niż jedno źródło białka. Często są to połączenia białek serwatkowych z kazeiną lub białkiem jaja. Taka forma białka działa korzystnie na poprawę przyrostów i regenerację po treningu, między innymi dzięki dłuższemu wchłanianiu.

Poprzedni artykułMalowanie ścian krok po kroku
Następny artykułPuder sypki czy prasowany – który z nich i kiedy wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj