Olej ryżowy – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji twarzy i ciała

masaż twarzy olejami

Ryż jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, która stanowi podstawę żywieniową prawie połowy ludności świata. Ryż zajmuje pierwsze miejsce wśród zbóż pod względem zbiorów. Jeśli chodzi o powierzchnię upraw, to plasuje się na drugiej pozycji, ustępując miejsca jedynie pszenicy. Pozyskuje się z niego olej ryżowy, którego właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne docenione zostały w kosmetyce oraz kulinariach.

Jak powstaje olej ryżowy i czym różni się ten rafinowany od nierafinowanego

Tłuszcz ten jest niejako produktem ubocznym w procesie obłuszczania ziaren ryżu, bowiem pozyskuje się go z otrębów ryżowych. Olej ryżowy nierafinowany jest wyciskany mechaniczne, czyli tłoczony na zimno, bez udziału wysokich temperatur w procesie pozyskiwania. Jest mniej klarowny oraz posiada charakterystyczny zapach.

Proces rafinowania nadaje olejowi przejrzystość i jednolitą konsystencję oraz pozwala na dłuższe jego przechowywanie. Ze względu na jego wyjątkowe właściwości możemy stosować olej ryżowy do pielęgnacji ciała i włosów oraz jako dodatek do potraw. Warto docenić jego lecznicze i upiększające działanie i skorzystać z dobroczynnych substancji w nim zawartych.

olej ryżowy w szklanej butelce z korkiem

Skład i właściwości oleju ryżowego

Wartości odżywcze i prozdrowotne oleju ryżowego sprawiają, że jest on coraz bardziej docenianym tłuszczem w przemyśle kosmetycznym, spożywczym oraz w domowej produkcji kosmetyków naturalnych. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i steroli roślinnych obniża poziom cholesterolu.

W oleju ryżowym znajdziemy:

  • gamma oryzanol – jest to kombinacja estrów fitosteroli i kwasu ferulowego posiadająca szereg niezwykłych właściwości leczniczych. Substancja ta przyjmowana drogą pokarmową fantastycznie wpływa na prawidłowe wchłanianie cholesterolu. Gamma oryzanol chroni również przed zawałami serca, wykazuje właściwości antyoksydacyjne oraz chroni komórki mięśni i wątroby przed działaniem wolnych rodników. Badania naukowe pokazują, że gamma oryzanol wpływa korzystnie na samopoczucie oraz na ogólną kondycję psychofizyczną. Najważniejszym źródłem gamma oryzanolu jest ryż i jego pochodne.
  • witaminy E oraz K, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników oraz mają swój wpływ na profilaktykę przeciwnowotworową.
  • kwasy tłuszczowe nasycone oraz nienasycone (palmitynowy, stearynowy, oleinowy i linolowy). Dzięki ich zawartości regularne stosowanie oleju obniża ciśnienie krwi.
  • naturalne filtry UV,
  • minerały,
  • koenzym Q10.

Zastosowanie oleju w kosmetyce

Oleje z pestek owoców oraz oleje ze zbóż i ziół stanowią podstawę składu kosmetyków naturalnych. Nic dziwnego – fantastycznie się rozprowadzają, pielęgnują skórę, są bardzo wydajne i co ważne są hipoalergiczne.

Olej ryżowy doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry. Może być stosowany zarówno na suchą, jak i przetłuszczającą się skórę. Mimo swojej konsystencji bardzo dobrze się wchłania i nie pozostawia błyszczącej, klejącej się tłustej warstwy. Olejek z ryżu nie powoduje żadnych uczuleń i jest idealną alternatywą dla kremu pod oczy. Dodatkowo świetnie sprawdza się jako nawilżająca i wygładzająca baza pod podkład – nie zostawia tłustego filmu na skórze i nie powoduje spływania makijażu. Co więcej, pięknie łączy składniki sprawiając, że makijaż wygląda bardzo naturalnie i świeżo. Stosowany do całego ciała nawilża skórę, czyni ją miękką i gładką, a zawarte w nim kwasy tłuszczowe zapobiegają starzeniu się skóry. Opinie kobiet stosujących na co dzień olejek z ryżu potwierdza jego wyjątkowe działanie i zachęca do zakupu te osoby, które jeszcze nie miały okazji go używać.

Jeśli chodzi o pielęgnację włosów olejkiem ryżowym, to jest to czysta przyjemność! Za jego pomocą można fantastycznie poratować zniszczone różnego rodzaju zabiegami fryzjerskimi włosy. Skóra głowy również na tym skorzysta, ponieważ dzięki odżywiającym właściwościom olejku z ryżu ureguluje wydzielanie sebum. Wystarczy nałożyć olejek na włosy, delikatnie go wmasować i pozostawić na około 30 min. Następnie należy umyć, dobrze rozczesać i wysuszyć włosy. Olejek sprawdza się również jako ochrona włosów przed szkodliwym działaniem wiatru i słońca. Należy nałożyć niewielką jego ilość na suche włosy od połowy ich długości aż po same końce. Po kuracji olejkiem ryżowym, włosy stają się zdecydowanie mocniejsze, gładsze i mniej wypadają.

Jak widzisz, olej ryżowy można stosować samodzielnie, bezpośrednio na skórę, lub używać w połączeniu z innymi substancjami i tym samym wzmocnić działanie powstałych maseczek czy kremów. Najpopularniejsze przepisy na domowe kosmetyki bazują głównie właśnie na różnego rodzaju olejach. Jeśli zatem szukasz bezpiecznego, wydajnego oraz wartościowego składnika do produkcji swoich domowych kosmetyków, wybierz olej ryżowy. Cena za 10 ml jest stosunkowo niewielka, waha się bowiem w granicach 8 – 10 zł.

masaż twarzy olejami

Ze względu na zawarte w swoim składzie witaminy oraz substancje mineralne, olejek z ryżu ma ogromne zastosowanie w kosmetyce. Używa się go do masażu, olejowania włosów, pielęgnacji skóry oraz wyrobu maseczek, kremów, balsamów oraz mydeł.

Olej z ryżu w kuchni

Olej ryżowy używany jest od setek lat w kuchni Azjatyckiej. Japończycy i Chińczycy doceniają jego liczne wartości odżywcze, oraz łatwość i uniwersalność użycia. Warto brać z nich przykład, ponieważ dieta Azjatów jest niezwykle odżywcza, co pozwala im na długo zachować zdrowie i młody wygląd.

Oleju z ryżu używa się zarówno na zimno, głównie do sałatek, jak i na ciepło. Ze względu na swoją wysoką temperaturę dymienia, sprawdza się olej ryżowy do smażenia potraw. Trzeba pamiętać, że o ile w przypadku stosowania na zimno nie ma znaczenia czy olej jest rafinowany, czy nie, o tyle w przypadku podgrzewania do wysokich temperatur należy używać wyłącznie tłuszczu rafinowanego.

Dodawanie oleju ryżowego do żywności pozwala na lepsze wchłanianie witamin w niej zawartych. W sieci można znaleźć różnego rodzaju przepisy na fantastyczne potrawy z użyciem oleju ryżowego.

Ciekawostka

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ ma olej ryżowy na kleszcze? Okazuje się bowiem, że w otchłaniach internetu można znaleźć przepisy na naturalne płyny mające chronić przed ugryzieniem tych uciążliwych owadów. Co ciekawe, większość tych przepisów dotyczy repelentów antykleszczowych dla zwierząt hodowlanych, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań do tego, by stosować je przez człowieka. Mikstura taka zawiera bowiem same naturalne olejki eteryczne rozpuszczone właśnie w oleju z ryżu.

Olejek z ryżu świetnie sprawdza się w wielu dziedzinach, zatem jest idealnym wyborem zarówno jako kosmetyk, jak i dodatek do potraw. Pielęgnacja skóry olejkiem ryżowym jest łatwa, przyjemna i przede wszystkim skuteczna, a stosowanie w codziennej diecie wspomaga prawidłową pracę całego organizmu.

Poprzedni artykułŚlub w plenerze – organizacja i koszt
Następny artykułMarzysz o weselu w plenerze? Sprawdź, jak je zorganizować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj