Przechowywanie i podawanie odciągniętego pokarmu – o czym należy wiedzieć?

Planujesz powrót do pracy, a nie chcesz rezygnować z karmienia maleństwa naturalnym pokarmem? Aby zapewnić swojemu maluszkowi dostęp do Twojego mleka, możesz je odpowiednio wcześniej odciągnąć i przechować.

Gdy mama nie może sama nakarmić dziecka, wówczas może odciągnąć mleko z piersi z użyciem specjalnych laktatorów, a następnie przechować je, aby we właściwym czasie podała je maluchowi inna osoba. Żeby jednak mleko zachowało swoje właściwości, należy odpowiednio je przechowywać i podawać.

Przechowywanie odciągniętego pokarmu – najważniejsze zasady

Odciągnięte mleko najlepiej umieścić we wcześniej umytych, wyparzonych pojemnikach, aby nie doszło do jego przedwczesnego zepsucia. Pojemniki takie oferuje między innymi firma Lansinoh. Następnie należy umieścić je w lodówce albo w zamrażarce.

W przypadku przechowywania pokarmu w zamrażarce w temperaturze -20 stopni Celsjusza czas przechowywania to nawet 1 rok. Gdy temperatura jest wyższa i wynosi od -10 do -15 stopni Celsjusza, czas przechowywania to około 2 tygodni. Mleko przechowywane w lodówce należy zużyć w przeciągu 3-5 dni.

Jeśli nie mamy możliwości przechowania mleka w niższej temperaturze, wtedy powinniśmy podać je dziecku w czasie do około 8-10 godzin.

Uwaga! Raz rozmrożonego mleka nie wolno ponownie zamrażać!

Podawanie odciągniętego pokarmu – o czym należy pamiętać?

Aby wcześniej odciągnięte mleko można było podać dziecku, należy je odpowiednio podgrzać. W przypadku zamrożonego pokarmu, można umieścić pojemnik w ciepłej wodzie o temperaturze niższej niż 50 stopni Celsjusza.

Uwaga! Nie zaleca się szybkiego rozmrażania, na przykład na kuchence czy w mikrofalówce, ponieważ może to skutkować zniszczeniem wartościowych składników mleka.

Pokarm powinien mieć temperaturę niższą niż 36 stopni Celsjusza, ale nie niższą niż temperatura otoczenia.

Do karmienia wykorzystujemy butelki, które powinny być wyposażone w specjalne smoczki – dostarcza ich np. wspomniana już firma Lansinoh. W jej ofercie znaleźć można specjalne smoczki, które ze względu na swoją budowę idealnie imitują pobieranie pokarmu od mamy.

Poprzedni artykułWesele zimą – czy warto? O czym pamiętać?
Następny artykułCo się stanie ze wspólnymi pieniędzmi po rozwodzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj