Rewolucja w opakowaniach leków na receptę Polpharmy

Dziennie w każdej polskiej aptece farmaceuci sprzedają średnio 186 opakowań leków na receptę, co miesięcznie daje 4000 sztuk. Projekt opakowania leku Rx (na receptę) może mieć wpływ na komfort pracy farmaceuty ale też na ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku aptece. Kwestia bezpieczeństwa dotyczy także pacjentów, którzy w miesiącu kupują średnio 4 opakowania leków na receptę. Na podstawie wywiadów z farmaceutami i pacjentami Polpharma od września wprowadza do aptek leki Rx Grupy Polpharma w nowej szacie graficznej. Jej celem jest minimalizowanie ryzyka wydawania leków w aptece oraz zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.

Nowe opakowania leków na receptę Grupy Polpharma (Polpharma, Medana, Polfa Warszawa) powstały na podstawie wywiadów z pacjentami i farmaceutami i były konsultowane na każdym etapie ich tworzenia. Zmiana ta jest także częścią strategicznego procesu unifikacji marki Grupy Polpharma, który firma rozpoczęła w celu konsolidacji swojego portfolio na całym świecie.

„Przygotowanie zmiany i uwspólnienie opakowań na 21 rynkach to ogromne przedsięwzięcie, ale to trud warty podjęcia. Proces opracowania nowego opakowania trwał 24 miesiące i zaangażował wielu specjalistów, projektantów opakowań, badaczy, farmaceutów i pacjentów. Oprócz efektów wizerunkowych, czyli podkreślenia przynależności wszystkich naszych przedstawicielstw do Grupy Polpharmy czy podkreślenia wspólnej wysokiej jakości naszych leków, naszym głównym celem była poprawa funkcjonalności opakowań. Nowe opakowania uproszczą pracę farmaceutom i zapewnią większe bezpieczeństwo stosowania leków przez pacjentów.” – podsumowuje Monika Jasłowska, Dyrektor ds. Zarządzania markami Grupy Polpharma.

Jak podają badania większość opakowań leków na receptę wymaga ogromnej uwagi farmaceuty ponieważ są one do siebie bardzo podobne. Farmaceuci często pracują pod presją czasu, pytań zadawanych przez pacjentów, kolejki oczekujących. Stąd przy wydawaniu leków na receptę łatwo o pomyłkę.

Głównym celem nowej szaty graficznej jest poprawa funkcjonalności opakowań. Uwzględnia ona sposób rozkładania opakowań na półkach i w szufladach w aptece, specyfikę pracy farmaceutów a także potrzeby pacjentów starszych i słabowidzących.

5 cech nowego opakowania, które minimalizują ryzyko pomyłki wydania leku w aptece oraz zwiększają komfort pracy farmaceuty

  1. Rozróżnienie kolorystyczne dawek minimalizuje ryzyko pomyłki.
  2. Nazwa leku i dawka dużą czcionką ułatwi szybkie rozróżnienie nazw leków i dawek.
  3. Nazwa leku i dawka widoczna na 3 ściankach opakowania -przy ograniczonym miejscu w szufladach apteki są teraz widoczne niezależnie od sposobu ułożenia leków (w pionie, poziomie czy płasko).
  4. Tabela stosowania leku daje możliwość zapisania przez farmaceutę lub pacjenta pory dnia przyjmowania danego leku.
  5. Oznaczenie odpowiednich grup terapeutycznych kolorem ułatwia katalogowanie leków w aptece.

W trosce o pacjenta

  1. Rozróżnienie kolorystyczne oraz wyraźna czcionka z nazwą i dawką leku jest ułatwieniem dla osób starszych i słabowidzących.
  2. Tabela stosowania leku (z tyłu opakowania) umożliwia zapisanie pory przyjmowania danego leku, co wpływa na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjenta.
  3. Ważne informacje (nazwa, dawka, zawartość) widoczne na 3 ściankach opakowania pozwolą szybciej odszukać lek w domowej szufladzie.

Dlaczego zmiana?

Polpharma, jako firma odpowiedzialna społecznie, oprócz bogatego portfolio leków, dba również o zrównoważone rozwiązania, które pomagają pacjentom i farmaceutom zarządzać zdrowiem Polaków.
Nowa szata graficzna powstała w celu poprawy funkcjonalności i bezpieczeństwa opakowań z punktu widzenia farmaceutów i pacjentów. Jest także częścią unifikacji marki Grupy Polpharma, która dotyczy konsolidacji portfolio firmy w przedstawicielstwach na całym świecie.

Poprzedni artykułCzy probiotyki mają znaczenie w leczeniu depresji?
Następny artykułCukrzyca monogenowa t. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odkryli pierwsze takie przypadki w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj