Rozmiar i kształt – wybieramy stół nowoczesny do jadalni

Wybór stołu do jadalni nie jest prosty, jednak nie można wiecznie odkładać podjęcia tak ważnej decyzji. Z tego powodu przedstawiamy porady, które pomogą w dobrym wyborze, dzięki któremu stół nowoczesny będzie mógł się sprawdzać w mieszkaniu lub domu przez długie lata. Wybór stołu jest ważny, jednak warto wiedzieć, dlaczego aż tak bardzo – w końcu to przy nim spożywamy wspólne posiłki z bliskimi, przyjmujemy gości oraz rodzinę. Jeżeli uda się nam prawidłowo wybrać, stół stworzy niesamowity klimat w naszej jadalni.

Wielkość stołu do jadalni

Zgodnie z tradycją stół nowoczesny w jadalni to centralny punkt domu. Nie oznacza to jednak, że powinien zajmować najwięcej miejsca. Wiele osób popełnia prosty błąd decydują się na zakup zbyt dużego stołu. Niektórzy postępują wręcz przeciwnie – zakupują zbyt mały stół, przy którym nie mieści się cała rodzina lub zaproszeni gości, co bardzo psuje wspólne spędzanie czasu. W małych pomieszczeniach najlepszym miejscem na ułożenie stołu znajduje się przy ścianie. Kiedy możemy umieścić go na środku? Zdecydowanie wtedy, kiedy jadalnia lub salon są pokaźnych rozmiarów.

Określenie, jaki rozmiar jest odpowiedni dla naszej rodziny, to proces dwukierunkowy: z jednej strony musimy określić, jaki rozmiar najbardziej pasuje do przestrzeni w domu lub mieszkaniu, a z drugiej musimy przemyśleć, jaki rozmiar będzie najbardziej odpowiedni dla każdego z członków rodziny. Aby wybrać odpowiedni stół do jadalni, warto oszacować, ile miejsca potrzebne jest dla każdej osoby.

Idealny rozmiar stołu może być inny w każdej rodzinie. Można jednak trzymać się pewnych wytycznych, aby samodzielnie dobrać idealną opcję. Do wygodnego spożywania posiłków przy stole, każda osoba potrzebuje około 60 cm szerokości stołu i 40 cm w głąb. Istotna jest także wysokość stołu (zazwyczaj między 70-90 cm) oraz odległości pomiędzy krzesłami.

Wybór kształtu stołu do jadalni

Wybór kształtu stołu jest często najtrudniejszym zadaniem. Od niego zależy nie tylko wygląd, ale również praktyczność stołu. Stół nowoczesny rozkładany to bardzo praktyczna opcja, która doskonale łączy w sobie przytulność z elegancją i dostojnością. Takie rozwiązanie można wpasować w niemal każdą stylistykę wnętrza. Zarówno nowoczesną, jak i tradycyjną. Przy rozkładanym stole, w zależności od potrzeby, może się pomieścić 6, 8, a nawet 12 osób i każdy wciąż będzie miał wystarczająco dużo miejsca dla siebie. Zajmuje jednak sporo miejsca i ma ostre narożniki.

Kwadratowy stół może być idealną opcją dla niewielkiej, np. 4-osobowej rodziny. Jest to bardzo praktyczny i kompaktowy wybór, który sprawdzi się w nieco mniejszych pomieszczeniach. Możemy umieścić go w każdym miejscu – zarówno na środku jadalni, jak i przy ścianie. Warto jednak zachować harmonię i pozostawić w miarę równe odstępy pomiędzy stołem i innymi meblami. Pasują one do nowoczesnych wnętrz. Niestety nie są tak pojemne i podobnie do stołów prostokątnych, mają ostre rogi.

Okrągły stół nowoczesny jest z kolei najlepszą opcją, kiedy staramy się zaoszczędzić miejsca (zarówno pod względem optycznym, jak i w praktyce). Wszystkie miejsca powinny być równoważne i posiadać tyle samo miejsca, ponieważ w innym przypadku zniszczymy kompozycję. Okrągły stół może być dobrym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Stoły, w przeciwieństwie do wersji kwadratowych i prostokątnych, nie posiadają ostrych rogów. Bardzo dużą korzyścią jest to, że nie zajmuje znacznej przestrzeni. Minus? Z wiadomych przyczyn możemy go umieścić jedynie na środku jadalni.

Poprzedni artykułCzarny Piątek to prawdziwe święto zakupów – zobacz, jak skorzystać z okazji
Następny artykułDrobny sprzęt do transportu żywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj