Do niedawna specjalistyczne badanie wzorku można było wykonać wyłącznie w przychodni okulistycznej. Lekarz okulista sprawdzał ostrość widzenia, budowę oka, zajmował się również diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Dziś część jego obowiązków przejmuje salon optyczny. W salonie optycznym nie leczy się chorób oczu ani nie usuwa z narządu wzorku ciał obcych, ale dzięki specjalistycznym komputerom, możliwe jest precyzyjne określenie głębokości wady wzroku.
Darmowe badanie wzorku?
Większość salonów optycznych wykonuje badania wzroku bezpłatnie, jeżeli po takim badaniu dochodzi do zakupu okularów. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, klient salonu optycznego może wybrać odpowiadające mu oprawki, ale równie dobrze może je kupić w innym salonie. W takiej sytuacji uiszcza jedynie opłatę za badanie komputerowe.
Dzisiejsze salony optyczne dokładają wszelkich starań, by w ich ofercie znajdowały się modne i trwałe oprawki okularowe. Sprowadzają produkty od polskich, ale i zagranicznych producentów artykułów optycznych, dzięki czemu bez problemu kupimy dziś markowe oprawki do okularów korekcyjnych czy markowe okulary przeciwsłoneczne. Bardzo szeroką ofertę posiada m.in. Opticoon optyk.
Salon optyczny – diagnoza jakości widzenia
Jeżeli chodzi o badania wzroku w salonie optycznym, wykonywane są przy wykorzystaniu tradycyjnych metod okulistycznych, ale także nowoczesnego sprzętu komputerowego. Badanie refrakcji ma na celu ocenę jakości widzenia, diagnozę wad jawnych, ale i ukrytych. Salon optyczny zajmuje się wadami, które nie wymagają specjalistycznego leczenia ani zabiegów okulistycznych, a jedynie korekcji przy pomocy soczewek okularowych o odpowiedniej mocy. Niektórzy pacjenci zamiast okularów wybierają soczewki kontaktowe, które są równie skutecznym rozwiązaniem, choć istnieje kilka przeciwwskazań do ich noszenia.
Jak przygotować się do badania wzorku w salonie optycznym?
Jeżeli pacjent dysponuje wynikami wcześniejszych badań, może je przedstawić osobie wykonującej nowe badanie. Wówczas będzie jasne, czy wada się pogłębia, koryguje, czy też utrzymuje na tym samym poziomie. Salon optyczny nie wymaga żadnych skierowań ani zaświadczeń lekarskich, bowiem nie istnieją przeciwwskazania do wykonania komputerowego badania wzroku. Na badanie warto zabrać ze sobą okulary korekcyjne. Jeśli zaś chodzi o soczewki kontaktowe, zaleca się, by zdjąć je najpóźniej godzinę przed badaniem i po prostu zastąpić okularami. Jeżeli pacjent używa innych okularów do czytania, jazdy samochodem czy pracy przy komputerze, również może je ze sobą zabrać, choć dziś takie rozwiązania należą raczej do rzadkości. Dzisiejsze okulary, dzięki nowoczesnym soczewkom kontaktowym i specjalnym powłokom, spełniają jednocześnie kilka funkcji, dlatego pacjenci rzadko posiadają więcej niż jedne oprawki.