Ślub w plenerze – organizacja i koszt

Organizacja ślubu w plenerze nie jest ani łatwa ani tania, ale czego nie robi się, aby spełnić swoje marzenia. Podpowiadamy, ile kosztuje organizacja ślubu w plenerze.

Ślub i wesele – szczególny, niepowtarzalny, wyjątkowy dzień z życia dwojga ludzi i ich bliskich. Większość młodych par stara się zorganizować uroczystość niesztampową, oryginalną i według własnego scenariusza. Wśród czynników mających wpływ na uzyskanie najlepszego efektu numerem jeden jest miejsce, w którym zostanie zawarty ślub oraz gdzie zorganizowane będzie wesele.

Ślub poza urzędem i kościołem

Organizacja ślubu w plenerze nie jest ani łatwa ani tania, ale czego nie robi się, aby spełnić swoje marzenia. Zanim jednak sakramentalne tak rozbrzmi echem nad jeziorem, u podnóża szczytów górskich czy na łące, to taki ślub w plenerze trzeba uzgodnić w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz u księdza.

Organizację uroczystości ślubnych poza budynkami Urzędów Stanu Cywilnego umożliwiły zmiany ustawy wprowadzone 1 marca 2015 roku. Aby uzyskać zgodę urzędową należy złożyć wniosek z uzasadnieniem. To ostatnie jest bardzo ważne – zgody na śluby plenerowe nie udziela się automatycznie każdemu, kto o to się zwraca. Interpretacja wniosku i ewentualna zgoda należy do kierownika USC, a więc warto solidne umotywować prośbę – najlepiej w dodatkowej rozmowie bezpośredniej. Urzędnicy sprawdzają przede wszystkim, czy wybrane miejsce zapewnia należyty poziom bezpieczeństwa uczestników oraz pozwala na zachowanie uroczystej formy.

Rachunek z urzędu

Za udzielenie ślubu poza budynkiem USC pobierana jest dodatkowa opłata – poza skarbową opłatą za akt ślubu wynoszącą 84 zł – należy uiścić opłatę „plenerową” w wysokości 1000 zł.

Znacznie trudniej jest zawrzeć ślub w plenerze mający charakter wyznaniowy. Szczególnie w przypadku kościoła katolickiego, którego przepisy zabraniają udzielania ślubów poza budynkami kościelnymi. Aby ksiądz udzielił ślubu w plenerze musi być na to zgoda biskupa z miejscowej kurii. Uzyskanie jej jest wyjątkowo trudne, ale nie niemożliwe. Koszt takiej uroczystości jest trudny do oszacowania.

Wesele i ślub – razem czy osobno?

Ślub i wesele w plenerze wymagają wielu dodatkowych zabiegów logistycznych. Miejsce na uroczystość musi być urządzone nie tylko zgodnie z upodobaniami młodych, ale przede wszystkim według wytycznych urzędników z USC czy księdza. Dla ślubu urzędowego niezbędne jest zapewnienie miejsca na umieszczenie godła. Ślub wyznaniowy udzielany jest podczas mszy świętej, więc w plenerze musi być zbudowany i odpowiednio wyposażony ołtarz.

Dla uczestników uroczystości należy przygotować odpowiednią ilość miejsc siedzących. Konieczna jest organizacja oprawy muzycznej i nagłośnienia, dekoracje kwiatowe. Nie bez znaczenia dla kosztów uroczystości plenerowej jest również zabezpieczenie gościom wygodnego transportu.

Jeśli ślub i wesele odbywają się w tym samym miejscu, to należy w koszty organizacyjne wkalkulować opłatę za wypożyczenie namiotu, mebli (stoliki, krzesła, stoły bankietowe), podłogi – miejsca do tańca oraz podestu dla orkiestry. Jeśli miejsce oddalone jest od cywilizacji, konieczne będą generatory prądotwórcze. Uczestnicy wesela w plenerze muszą czuć się swobodnie pod każdym względem – niezbędne są więc przenośne toalety, mobilne szatnie, pokoje do wypoczynku.

Koszty ślubnej imprezy plenerowej

Koszt wesela w plenerze zależy od ilości uczestników, rodzaju cateringu, położenia miejsca, opłat za wypożyczenie sprzętu. Czy jest to koszt znacznie przewyższający imprezy organizowane z salach weselnych, restauracjach czy hotelach? W wielu wypadkach na pewno ślub za miastem kosztuje więcej, ale atmosfera takiej uroczystości i wspomnienia tego wyjątkowego dnia warte są każdych pieniędzy. Szukasz malowniczego miejsca na ślub i wesele w plenerze. Sprawdź weselną ofertę hotelu Uroczysko 7 Stawów położonego w zabytkowym zamku w okolicach Wrocławia.

Poprzedni artykułWyprawka z galerii handlowej? Co może skompletować przyszła mama.
Następny artykułOlej ryżowy – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji twarzy i ciała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj