Soczewki kontaktowe na start – wybór, zakup i początki noszenia

Wybór pierwszych soczewek to ważna zmiana w życiu każdej osoby, która boryka się z problemami ze wzrokiem. Do zakupu soczewek należy podejść z odpowiednią odpowiedzialnością i przygotowaniem. Nie da się wejść do sklepu z soczewkami, powiedzieć, jaką się ma wadę wzroku i wyjść z gotowym produktem. Zakup pierwszych soczewek powinna poprzedzić profesjonalna konsultacja z okulistą lub optometrystą. Razem z nim można wybrać najlepsze rozwiązanie. 

  1. Jak przejść na soczewki?
  2. Jak soczewki wybrać na początek?

Jak przejść na soczewki?

Osoba, która planuje nosić soczewki, pierwsze swoje kroki powinna skierować do okulisty lub optometrysty. Lekarz powinien zbadać jej wzrok, ponownie określić rodzaj wady i uwzględnić ewentualne przeciwskazania do noszenia soczewek. Wbrew pozorom bowiem nie każdy może pozwolić sobie na to rozwiązanie. Nie mogą pozwolić sobie na to osoby z niektórymi alergiami, szczególnie środowiskowe, choć dla części z nich pewnym rozwiązaniem mogą być soczewki jednodniowe. Z soczewek nie powinny korzystać osoby z cukrzycą, kobiety w ciąży, pacjenci z zespołem suchego oka, infekcjami oczu, z zaburzeniami hormonalnymi takimi jak nadczynność tarczycy. Z tych wszystkich względów wizyta u lekarza wydaje się koniecznością. Ponadto, w trakcie takiej wizyty lekarz instruuje, jak nosić soczewki i pomaga z pierwszej ich aplikacji. Czasami może również zasugerować, jaki typ soczewek przy danej wadzie byłby najlepszym rozwiązaniem.

Wszystkie te uwagi dla wyboru najlepszego rozwiązania mają kluczowe znaczenie.

Jakie soczewki wybrać na początek?

Na twojepierwsze.pl do dyspozycji klientów jest wiele rodzajów soczewek. Na rynku dominują trzy podstawowe rodzaje: jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Teoretycznie każde z nich można założyć jako pierwsze, natomiast więkoszość optometrystów i lekarzy sugeruje na początek soczewki jednodniowe. Chodzi przede wszystkim o przywyczajenie do ich aplikacji, w przypadku uszkodzenia czy upuszczenia soczewki jednodniowej strata nie jest zbyt duża, w innych opcjach – znacznie bardziej odczuwalna. W przypadku soczewek dwutygodniowych i miesięcznych trzeba jeszcze pamiętać o odpowiedniej higienie soczewek, ich przechowywaniu – tego wszystkiego z czasem można się nauczyć, ale na początek, soczewki jednodniowe wydają się najlepszym rozwiązaniem, mimo że w ostatecznym rozliczeniu są one najdroższą opcją, w perspektywie miesiące – soczewki dwutygodniowe i miesięczne są nieco tańsze. Noszę soczewki od ponad 5 lat i komfortu, który zapewniają mi „jednodniówki” nie zamieniłabym na nic innego.

 

Poprzedni artykułDlaczego warto suplementować witaminę D3
Następny artykułTwój chłopak uwielbia Dragon Balla? Zobacz, jakimi prezentami możesz go zaskoczyć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj