Dopasowując jedzenie i wino, nie trzeba uczyć się skomplikowanych systemów, technik czy gatunków trunku. Oczywiście, można eksperymentować, poszukując połączeń, które poprawią smak i aromat serwowanych dań. Warto również sięgać po pomoc ekspertów. Czasem jednak wystarczy wdrożyć kilka prostych rozwiązań, które sprawią, że karta menu z winem stanie się najmocniejszym punktem prowadzonej restauracji. Podpowiadamy, co zrobić, by zachwycić swoich gości idealnym połączeniem trunku i potrawy.
Czym jest wine pairing?
Parowanie win polega na znalezieniu idealnego partnera do dania – napoju, który będzie pewnego rodzaju wisienką na torcie i podkreśli jakość serwowanej potrawy. Niegdyś to działanie było zarezerwowane wyłącznie dla wyszukanych, najlepszych restauracji. Obecnie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem nawet w mniejszych lokalach, które proponują swoim klientom odpowiednie uzupełnienie przygotowanego posiłku. Oczywiście, nie każda restauracja musi dbać o to, by karta menu z winem była precyzyjnie dopracowana. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ten detal może zadecydować o zdobyciu przewagi nad konkurencją.
Jak łączyć wino z jedzeniem?
Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to wzajemnie uzupełniające się oraz kontrastujące pary. Komplementarne połączenie jest po prostu kompozycją wina i potrawy, w której smaki współgrają ze sobą. Tego typu rozwiązanie pozwala w wyjątkowy sposób wzbogacić serwowane danie. Dobrze, jeśli jedzenie i wino pochodzi z tego samego regionu, wtedy smaki idealne się uzupełniają. Kontrastowe pary mają odwrotne zadanie. Ich celem jest wzmocnienie poszczególnych cech potrawy. To nieco trudniejsza sztuka, wymagająca odpowiedniego doświadczenia i szerszej wiedzy.
Co jest najważniejsze w wine pairingu?
Zarówno w przypadku uzupełniających się kompozycji, jak i kontrastowych par należy przede wszystkim pomyśleć o profilu smakowym podawanej potrawy. Smak jest podzielony na pięć różnych kategorii: słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami. Wszystko, co trzeba zrobić, by wybrać odpowiednie wino, to zastanowić się, który ze smaków dominuje w określonej potrawie. W przypadku kontrastów delikatne, słone bogactwo jedzenia można zneutralizować pikantnym, kwaśnym winem, które w wyjątkowy sposób wydobędzie z dania nowe smaki. Jeśli jednak chcemy stworzyć komplementarne połączenie, doskonałym wyborem będzie kremowe białe wino, np. chardonnay.
Zbadano, że idealnie skomponowana karta menu z winem przekłada się na wyraźny wzrost sprzedaży tego trunku. Dbanie o tak oryginalne detale rzuca zupełnie nowe światło na prowadzoną restaurację. Warto więc zastanowić się nad profesjonalnym wine pairingiem, który mogą przeprowadzić doświadczeni eksperci.