Wypadanie włosów u kobiet – czas na wizytę u endokrynologa!

Gęste, lśniące i mocne włosy to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Niestety, znaczna część kobiet zmaga się z problemem ich nadmiernego wypadania. Aby skutecznie temu przeciwdziałać, należy zdiagnozować główną przyczynę utraty włosów, można to zrobić, odwiedzając gabinet endokrynologa.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn nadmiernej utraty włosów jest wiele. Mogą one wskazywać na nieodpowiednią pielęgnację bądź problemy zdrowotne, dlatego tak ważne jest szybkie ustalenie źródła problemu. Wypadanie włosów u kobiet może być spowodowane między innymi:
– stosowaniem źle dobranych produktów do codziennej pielęgnacji,
– niewłaściwą dietą,
– stresem,
– menopauzą,
– schorzeniami skóry głowy,
– przyjmowaniem niektórych leków,
– okresem ciąży i karmienia piersią,
– chorobami tarczycy,
– zaburzeniami hormonalnymi.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Jedną z głównych przyczyn nadmiernego wypadania włosów i łysienia u kobiet zazwyczaj są problemy hormonalne, związane np. z nieprawidłową pracą tarczycy. Dlatego też, jeżeli z dnia na dzień problem ten nasila się, warto udać się na konsultację z endokrynologiem – znajdziemy go między innymi w Klinice Babka Medica. Lekarz ten specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne.

Pierwsza konsultacja z endokrynologiem polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentką, celem ustalenia głównej przyczyny występujących dolegliwości, w tym przypadku nadmiernej utraty włosów. Chcąc ustalić źródło problemu, endokrynolog może zlecić wykonanie następujących badań na:
– hormony tarczycy (TSH), T3 – trójjosytroninę oraz T4 – tyroksynę;
– przeciwciała anty-TPO (badanie przeprowadza się u pacjentów z Hashimoto);
– poziom prolaktyny (PRL),
– ocenę hormonów męskich (testosteronu, DHT),
– ATG, TRAb,
– progesteron, estradiol,
– hormon folikulotropowy (FSH) oraz hormon luteinizujący (LH),
– poziom hormonów produkowanych przez nadnercza, czyli kortyzol i DHEA.

Co ważne, należy pamiętać o tym, aby na badania zgłosić się w godzinach porannych, na czczo.

Wypadanie włosów – leczenie

Po postawieniu diagnozy lekarz rozpocznie właściwe leczenie endokrynologiczne. Terapia ustalana jest indywidualnie i dobierana przede wszystkim pod kątem przyczyny problemu, z jakim zgłasza się pacjentka. W większości przypadków leczenie endokrynologiczne skupia się na przyjmowaniu odpowiednich medykamentów, które pomogą wyregulować funkcjonowanie układu hormonalnego, a tym samym stopniowo ograniczać będą wypadanie włosów.

Poprzedni artykułJesienne stylizacje – skarpetki na jesień
Następny artykułJak nosić retro sneakersy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj