Zabawki Montessori

W życiu każdego dziecka nie może zabraknąć zabawek, które nie tylko bawią, ale i uczą. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem różnego typu zabawek, jednak nie wszystkie z nich są godne polecenia. Bardzo ważne jest to, z jakich materiałów został wykonana dana rzecz, czy jest w pełni bezpieczna dla dziecka i czy ma jakąś wartość dodatnią. Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup zabawek, zwracają uwagę na kwestię edukacyjną i rozwojową swojej pociechy. Zabawki powinny być dopasowane do wieku i możliwości dziecka oraz ułatwiać im naukę poprzez zabawę. Przykładem są zabawki Montessori, które cieszą się dużym uznaniem i wciąż rosnącą popularnością.

Zabawki, które jednocześnie bawią i uczą

Zadaniem zabawki jest nie tylko bawić, ale i uczyć. Warto wobec tego wybierać swojemu podopiecznemu takie, które wpłyną korzystnie na jego rozwój, a nie wyłącznie zajmą jego wolny czas. Idealnym rozwiązaniem będą zabawki sensoryczne i edukacyjne, które zostaną właściwie dopasowane do wieku, potrzeb i możliwości dziecka. Zabawki Montessori same w sobie budzą ciekawość dziecka i pomagają mu w poznawaniu otaczającego go świata, którym jest przecież tak bardzo zafascynowany. Zabawki te można nawet określić mianem mądrych. Za ich pomocą dziecko ćwiczy wszystkie zmysły – dotyku, słuchu, wzroku i równowagi. Małe dzieci uwielbiają chwytać przedmioty w ręce, po czym badać ich fakturę i miękkość.

Zabawki Montessori zostały stworzone z myślą o potrzebach najmłodszych, dlatego wyposażone są w liczne elementy, które dziecko może pociągnąć, pogłaskać, ugniatać czy nacisnąć. Narząd słuchu może być kolei ćwiczony dzięki różnorodnym bodźcom dźwiękowym, których źródłem są zabawki muzyczne Montessori. Mogą one emitować głos zwierząt czy instrumentów muzycznych. Z kolei narząd wzroku rozwijany jest dzięki obrazkom znajdującym się chociażby w książkach i zabawkach z migającymi elementami świetlnymi. Zmysł równowagi pozwolą rozwijać rowerki biegowe i wielorakie zabawki polisensoryczne.

Wybór odpowiednich zabawek dla dziecka

Zabawki Montessori charakteryzują się prostotą i solidnością, są ekologiczne i wysokiej jakości. Warto po nie sięgnąć już od najmłodszych lat życia dziecka. Dla noworodków idealne będą kolorowe przedmioty do podwieszenia o zróżnicowanych kształtach. W celu wzbudzenia zainteresowania u pociechy, warto wybierać takie jaskrawe i błyszczące. Świetnie sprawdzi się także mata edukacyjna. Dla niemowląt polecane są materiałowe i drewniane przedmioty, których powierzchnia jest gładka, a krawędzie zaokrąglone. Prym wiodą grzechotki, piłki i gryzaki. Jeśli dziecko już raczkuje, to miele widziane będą najróżniejsze piłki – większe od dłoni pociechy. Warto pomyśleć nad piłką oball, która nie tylko wibruje, ale i ucieka przed maluchem. Godne polecenia są także drewniane zabawki o cylindrycznym kształcie. W ich wnętrzu powinny znajdować się elementy grzechoczące i dzwoniące, aby wzbudzić w dziecku ciekawość i chęć do zabawy nimi.

Dla starszych dzieci najlepsze będą zabawki Montessori, które pozwolą ich na rozwój umiejętności manualnych. Godne polecenia są chociażby pudełka z otworami, do których trzeba dopasować elementy. Zabawki powinny także sprzyjać rozwojowi kreatywności, co jest możliwe chociażby dzięki klockom, tabliczkom i puzzlom. Czas najwyższy wręczyć dziecku zabawki do nauki czytania i liczenia. Nie może zabraknąć przedmiotów przypominających codzienne przedmioty, które używane są na co dzień w domu do sprzątania czy gotowania typu łyżki, miarki, miski, dzbanki, miotła. Godne polecenia są m.in. sznurowanki w postaci drewnianego buta, tablice sensoryczne, zestaw narządów człowieka w zestawie z encyklopedią, wszelkiego rodzaju wieże, lalki do przebierania.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Przedszkolem Elipsa – Przedszkole Montessori w Poznaniu.

Poprzedni artykułWitamina C o doskonałej przyswajalności
Następny artykułWesele zimą – czy warto? O czym pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj