Zalety i właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy to produkt powstały w procesie naturalnej fermentacji, jest wytwarzany z jabłek, posiada jasną, bursztynową barwę, kwaśny smak, jest lekko mętny i pachnie jabłkami. Ocet jabłkowy znany był już w czasach starożytności. Stanowi bogate źródło witamin i minerałów oraz bakterii probiotycznych korzystnie wpływających na zdrowie.

Właściwości zdrowotne

Jednym ze składników octu jabłkowego są pektyny wspomagające pracę układu trawiennego i jelit. Pektyny wspierają także pracę układu krwionośnego, nerwowego, mięśniowego, działają też antynowotworowo.

Ocet jabłkowy oprócz pektyn zawiera aminokwasy, enzymy, związki polifenolowe, witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, biotynę, wapń, potas, fosfor, sód, magnez i żelazo. Obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, zmniejsza stężenie cukru we krwi.

Wspomaganie odchudzania

Ocet jabłkowy to doskonały środek wspomagający odchudzanie, w połączeniu z odpowiednią dietą i z aktywnością fizyczną poprawia ogólną przemianę materii. Hamuje apetyt i zmniejsza nagromadzenie wody w organizmie. Osoby, które pragną stracić na wadze, powinny włączyć ocet jabłkowy do swojej diety.

Działanie antybakteryjne

Bardzo ważną zaletą octu jabłkowego jest jego działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Już w starożytności ocet jabłkowy był wykorzystywany do odkażania ran, do czyszczenia powierzchni, do leczenia grzybic paznokci i infekcji ucha. Ten produkt skutecznie hamuje rozmnażanie się bakterii chorobotwórczych.

Spowalnianie procesu starzenia

Ocet jabłkowy to produkt bogaty w antyoksydanty zmniejszające ilość wolnych rodników w organizmie. Regularne spożywanie octu jabłkowego spowalnia procesy starzenia się organizmu. Ocet jabłkowy reguluje równowagę kwasową organizmu, dzięki czemu organizm wolniej się starzeje.

Właściwości kosmetyczne

Ten produkt posiada również cenne właściwości kosmetyczne. Może służyć jako tonik do przemywania twarzy i jako naturalny dezodorant. Pomaga zmniejszyć pory i pozbyć się niedoskonałości. Okłady z octu jabłkowego wygładzają zmarszczki mimiczne i zapobiegają powstawaniu nowych. Zalety octu jabłkowego docenią też osoby z cerą problematyczną – tłustą, mieszaną, trądzikową.

Ocet jabłkowy stanowi też prawdziwe dobrodziejstwo dla włosów. Płukanka z octu jabłkowego regeneruje włosy, zapobiega ich wypadaniu, chroni też kolor włosów przed blaknięciem. Nadaje włosom połysk i ułatwia ich rozczesywanie.

Poprzedni artykułFotowoltaika czy się opłaca? Rozwiewamy wątpliwości!
Następny artykułZdrowie według medycyny chińskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj